dolar

Ekonomi Gündemi – 9 Nisan 2020

Hükümet koronovirüsün ekonomiye etkilerini hafifletmek için bir torba yasa daha çıkartmaya hazırlanıyor. Çalışma ve ticaret hayatına ilişkin çok sayıda düzenlemenin yer aldığı pakette dijital dünyayla ilgili yenilikler de bulunuyor.

BIST 100DOLAREUROGRAM ALTIN
93.2256.777.36358
+ % 0.91– % 0.01– % 0.11– % 0.69
(8 Nisan 2020)

GÜNDEM

Sağlık Bakanlığı’nın dün akşam yayınladığı verilere göre 8 Nisan 2020 itibariyla Türkiye’de Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 812’ye yükseldi. Toplam vaka sayısı 38 bin 226’ya ulaştı. Dünya genelinde yeni tip koronavirüs vaka sayısı 1,5 milyonu aştı.

Koronavirüs kapsamında 25 Mart’ta Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi ile yeni yasal düzenlemeleri hayata geçiren iktidar, bir paket daha hazırladı. 62 maddeden oluşan yeni torba yasa teklifiyle geçici istihdam güvencesi getiriliyor.

İş Kanunu’na eklenecek bir madde ile her türlü işçinin sözleşmesinin işveren tarafından üç ay süreyle fesih edilmesi yasaklanacak. Cumhurbaşkanı fesih yasağı süresini altı aya kadar uzatmaya yetkili olacak. Fesih yasağı boyunca işveren işçiyi ücretsiz izne ayırabilecek. Bu süre boyunca çalışana, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan günlük 39,24 lira nakit ücret desteği verilecek.

Twitter, Facebook ve Instagram gibi milyonlarca insanın kullandığı sosyal ağlara ilişkin yeni düzenlemeler geliyor. Bundan böyle, kullanıcılar da içerik kaldırılması talebinde bulunabilecek. Eğer başvurulara 72 saat içerisinde cevap verilmezse, sosyal ağlara para cezası kesilecek.

Torba yasayla 6585 sayılı Perakende Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanunu’na iki yeni madde eklenmesi öngörülüyor. Yasa teklifine göre, üretici, tedarikçi ve perakende işletmeler tarafından girdi maliyeti ve döviz kuru artışı gibi haklı bir gerekçe olmaksızın bir mal veya hizmetin satış fiyatında aşırı artış yapılamayacak. 

Fiyat artışı beklentisi veya benzeri sebeplerle mal satışından kaçınılamayacak. Ticaretle uğraşanlar, piyasada darlık yaratıcı, piyasa dengesini ve serbest rekabeti bozucu davranışlarla, tüketicinin mallara ulaşmasını engelleyici faaliyetlerde bulunamayacak.

Hükümetin Meclis gündemine getireceği yasa teklifinde birçok başlıkta koronavirüs önlemleri yer alıyor: Salgın hastalık, deprem, doğal afet gibi olağanüstü hallerde gelir kriterine bakılmaksızın ihtiyacı olan yaşlılara bakım hizmeti verilecek ve bakım ücreti ödemesi yapılacak. Aynı hak engelliler, çocuklar ve kadınlara da sağlanacak. Adres bildirimi e-devlet üzerinde de yapılabilecek. Banka kartları ve kredi kartları internet üzerinden çıkartılabilecek.

GELİŞEN PİYASALARDA FIRSAT VAR
Uluslararası piyasalarda “yatırım gurusu” olarak tanınan, Amerikalı yatırımcı ve finans uzmanı Jim Rogers, küresel piyasalarda borçlanmanın ve para basmanın çare olmadığını belirterek, Türkiye’nin de içerisinde bulunduğu gelişen piyasalarda yatırım fırsatlarının bulunduğunu belirtti

Motorinin litre fiyatına gece yarısı itibarıyla geçerli 15 kuruş zam yapıldı. İstanbul’da 5.30 liradan 5.45 liraya çıkacak.

İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası koronavirüs salgını dolayısıyla yaşanan zorlu süreçte engelleri aşabilmek ve üretime devam edebilmek için, Ekonomik İstikrar Kalkanı Tebliği’ne dahil edilmeyi beklediğini açıkladı.

CHP, Covid-19 tanısının tüm sağlık çalışanları için “meslek hastalığı” sayılmasına yönelik meclise bir yasa teklifi verdi. Sağlık Bakanlığının da bu konu üzerinde çalıştığı belirtiliyor.

Deloitte Danışmanlık ekibi tarafından Marketing Türkiye için hazırlanan koronavirüs salgını ve iş hayatı konulu rapora göre; ev ortamında yapılan tüm eylemler salgından pozitif olarak etkilendi. Bunların başında uzaktan eğitim ve çalışma, ulusal market zincirleri, hobi, internet ile TV yer aldı.

euro

DÜNYA

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) son toplantılarına ait tutanaklar, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının ekonomideki etkisi geçene kadar faiz oranlarının 0 seviyesinde tutulacağının sinyalini verdi

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) küresel mal ticaretinin, yeni tip koronavirüs (COVID-19) nedeniyle, küresel mal ticaretinin 2020’de yüzde 13 ila yüzde 32 arasında düşmesinin beklendiğini açıkladı. 

Die Welt gazetesi, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pandemisi sonrası dünyadaki şirketlerin neredeyse yarısının tedarikçilerini değiştireceğini ve bunun ‘küreselleşmenin bilinen şeklinin sona ermesine’ yol açacağını yazdı.

İspanya hükümeti, corona virüsüyle mücadele için ortak finansal çözüm yolu bulunamaması durumunda, Avrupa Birliği’nin (AB) geleceğinin risk altında olduğunu açıkladı.

Fransa Merkez Bankası, Gayri Safi Yurtiçi Hasılanın (GSYH) yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle bu yılın ilk 3 ayında yüzde 6 gerilediğini açıkladı.

SEYAHAT DEVLERİNİN UMUTU DEVLET YARDIMI
Pandemi nedeniyle seyahat şirketleri gelir elde edemez hale geldi. Alman seyahat devi TUI ve havayolu şirketi Lufthansa, koronavirüs krizini devlet kredisiyle aşmayı planlıyor

Almanya‘da siyasi partiler, koronavirüs salgını nedeniyle zarar gören iş veren ve çalışanlarla ‘dayanışma’ adına, Federal Parlamento üyesi 709 milletvekilinin maaşlarına temmuz ayı başında yapılacak otomatik zamdan feragat etmeyi görüşüyor.

Nijerya’da, yeni tip koronavirüs (COVID-19) salgını nedeniyle halkın elektrik faturaları 2 ay boyunca devlet tarafından karşılanacak

İstanbul Modern, Covid-19 salgını nedeniyle geçici olarak kapalı olduğu dönemde sanatseverleri dijital platformlarda ağırlayarak 1800’lerden günümüze uzanan fotoğraf koleksiyonuyla zengin bir görsel yolculuğa çıkarıyor.