piyasa

Ekonomi Gündemi – 7 Nisan 2020

Koronavirüs nedeniyle Türkiye aldığı önlemleri genişletirken, yeni destek paketleri ve hamleler geliyor. Dünyada ise virüse yönelik pozitif algı oluşturan haber akışıyla piyasalarda temkinli iyimserlik havası hakim…

BIST 100DOLAREUROGRAM ALTIN
92.0716.777.32358
+ % 2.81+ % 0.60+ % 0.46+ % 2.38
Piyasalarda gün sonu (6 Nisan 2020)

GÜNDEM

Sağlık Bakanlığı’nın dün akşam yayınladığı verilere göre 6 Nisan 2020 itibariyle 202 bin 845 kişiye koronavirüs testi yapıldı. Vaka sayısı 30 bin 217 kişiye ulaşırken, vefat edenlerin sayısı 649 oldu. 1415 hasta yoğun bakımda, 966’sı solunum cihazına bağlı durumda. İyileşen sayısı ise 1.326.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Yeşilköy Atatürk Havalimanı’nın bulunduğu alanda ve Sancaktepe’de biner kişilik iki salgın hastanesi kurulacağını söyledi. Kentin iki yakasındaki hastanelerin 45 gün içinde hizmete girecek.

Koronavirüs’ün 5G teknolojisinin yardımıyla yayıldığı yönündeki komplo teorisini bilim insanları hiç bir gerçekliği olmayan bir saçmalık olarak tanımladılar

IMF Başkanı Kristaline Georgieva, “finansal krizden daha ağır” diye nitelendirdiği Covid-19 salgınına karşı “1 trilyon dolarlık zırh”ın kullanıma hazır olduğunu söyledi

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle bu yıl için kıymetli metaller fiyat tahminlerini aşağı yönlü revize etti

Limon ihracatının Tarım ve Orman Bakanlığı’nın ön iznine tabi olmasına ilişkin tebliğ Resmi Gazete’de yayımlandı.

BKM Genel Müdürü Canko, koronavirüs nedeniyle zorunlu olarak tüketici davranışlarının çok hızlı değiştiği mart ayında 2.5 milyon adet tekil kart ile ilk kez temassız ödeme yapıldığını, 3 milyon adet tekil kartın da ilk kez internetten alışverişte kullanıldığını söyledi.    

TEKSTİL İHRAÇ ÜRÜNLERİ DEPOLARDA KALDI
İHKİB Başkanı Mustafa Gültepe, “Türkiye’den milyarlarca dolarlık alım yapan, aralarında Inditex Grup, H&M, Marks and Spencer, Levi’s, Primark’ın da bulunduğu küresel markalarla mektup diplomasisi başlattık” dedi

Koronavirüs salgını Türkiye’de maske ve koruyucu kıyafet üreten firma sayısınının kısa zamanda 5 kat artmasına yol açtı. Maske üreten şirket sayısı 80’den 380’e, medikal giysi üretip ihraç eden firma sayısı da 50’den 70’e çıktı. 

Hazine ve Maliye Bakanlığı, dün düzenlediği iki tahvil ihalesiyle 12 milyar 600 milyon lira borçlanmaya gitti.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) Fox TV Ana Haber Bülteni Sunucusu Fatih Portakal hakkında suç duyurusunda bulundu.

Yaklaşık 12 milyon emeklinin Ramazan Bayramı ikramiyeleri 7-11 Nisan tarihleri arasında ödenecek.

Petrol fiyatlarının yeniden 30 doların üzerine çıkmasının ardından benzinin pompa fiyatına bugünden geçerli olmak üzere 15 kuruş zam yapıldı.

DÜNYA

İtalya hükümeti koronavirüs nedeniyle zor günler geçiren işletmeler için 400 milyar euro büyüklüğünde paket açıkladı.

Afrika Birliği, Kovid-19 salgınının sürmesi halinde kıta genelinde 20 milyon kişinin işsiz kalacağını tahmin ediyor.

Dünyanın önde gelen yazılım şirketlerinden biri olan Adobe, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) nedeniyle evine kapananların kullanması için geliştirdiği uygulamaları 60 gün süresince ücretsiz dağıtmaya başladı.


JPMorgan CEO’su Dimon, koronavirüs pandemisinin kötü bir resesyona neden olacağını söyledi.


İngiltere‘deki tüketici algısıyla ilgili 1974 yılından beri aylık olarak anketler yapan GfK adlı şirketin 16 Mart ve 27 Mart arasında yaptığı ekstra ankete göre veriler 2009 Şubat’ından beri olan en zayıf seviyeyi gösteriyor.


SICPA Dünya Başkanı Philippe Amon, Türkiye’de AR-GE Merkezi kuracaklarını ve bu merkezde geliştirecekleri projelere yaklaşık 5 Milyar TL’lik yatırım yapmayı planladıklarını söyledi.


İngiltere’nin 242 yıllık perakende giyim ve ev eşyaları mağazası Debanhams’in iflasını açıklamaya hazırlandığı bildirildi.


BÜLTENİMİZ HER SABAH POSTA KUTUNUZA GELSİN

İşleniyor…
Başarılı! Listeye girdiniz.