Ekonomi

Ekonomi Gündemi – 6 Nisan 2020

Koronavirüs haber akışının ekonomi gündemini belirleyeceği bir haftaya daha giriyoruz. ABD’de can kayıplarının artması küresel piyasaları olumsuz etkilemeyi devam ederken, artan risk nedeniyle kötümser hava hâkimiyetini sürdürüyor.

BIST 100DOLAREUROGRAM ALTIN
89.5536.747.30350
+ % 0.05+ % 1.88+ % 1.19+ %2.11
Piyasalarda gün sonu (3 Nisan 2020)

GÜNDEM

Sağlık Bakanlığı’nın dün akşam yayınladığı verilere göre 5 Nisan 2020 itibariyle 181 bin 445 kişiye koronavirüs testi yapıldı. Vaka sayısı 27 bin 69 kişiye ulaşırken, vefat edenlerin sayısı 574 oldu. 1381 hasta yoğun bakımda, 935’i solunum cihazına bağlı durumda…

İçişleri Bakanlığı, corona virüsü salgını nedeniyle sokağa çıkma yasağı getirilen 20 yaş altı gençlerle ilgili ek bir genelge yayınlandı. 18-20 yaş arasında olup, düzenli bir işte çalıştığını sosyal güvenlik belgesiyle ortaya koyanlar ile mevsimlik tarım işçileri, sokağa çıkma yasağından muaf tutuldu.

Türkiye’de faaliyet gösteren 11 özel sağlık sigortası, poliçe sözleşmesinde kapsam dışı olan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına yakalanan sigortalıların tedavi görebilmesine imkan sağlama kararı aldı.

Çin‘de başlayan ve hızla dünyaya yayılan koronavirüs (Kovid-19) salgını, dünya borsalarında 2020’nin ilk çeyreğinde 18 trilyon dolardan fazla değer kaybettirdi.

OPEC + ülkelerinin bugün yapılması beklenen toplantısı Moskova – Riyad hattındaki gerilim nedeniyle ertelendi. Bu durumun geçtiğimiz hafta haber akışıyla yükselen petrol fiyatlarını olumsuz etkilemesi bekleniyor.

Google, dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınından sonra insanların hareketlilik modellerini gösteren yeni rapor yayınladı. Alışveriş ve eğlence alanlarında topluluk hareketliliği yüzde 75 azaldı.

Çin, koronavirüs pandemisini durdurmasına rağmen tıbbi malzeme üretimini artırıp 1 Mart’tan beri 1.4 milyar dolarlık ihracat yaptı.

Koronavirüs salgınının ekonomik etkilerini azaltmak için getirilen yasal desteklerin ardından kısa çalışma ödeneğine ilişkin uygulama da işveren ve işçi açısından merak konusu oldu. Avukat Zeynep Yıldırım, kısa çalışma ödeneğine ilişkin kapsamlı bir çalışma hazırladı.

EVLERİN GÖZDESİ TABLET
Teknoloji marketleri kapalı olsa da online kanallardan satışlar sürüyor. Bu dönemde tekno marketlerde en gözde ürünler tablet, dizüstü bilgisayarın yanı sıra akıllı telefonlar, TV’ler, oyun bilgisayarı ve konsolu, kulaklıklar ve derin dondurucular oldu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 1 Nisan’da hayata geçecek olan konaklama vergisinin yılbaşına ertelendiğini açıkladı. Ersoy, askıdaki personelin de kısa çalışma ödeneğinden faydalanabileceğini söyledi.

VERİ

  • 4 yıldır kullanımda olan 4.5G teknolojisinde abone sayısı 2019 sonu itibarıyla 76 milyonu aştı.
  • Türkiye’de altın dahil kıymetli, yarı kıymetli taşlar ve kıymetli metallerin ithalatı bu yılın ocak-mart döneminde yüzde 77,67 artarak 5 milyar 213 milyon dolara yükseldi

Küresel Rüzgar Enerjisi Konseyi Raporu’na göre, gelecek 5 yılda 50 bin megavatlık rüzgar enerjisi santralinin açık denizlerde inşa edileceği öngörülüyor

  • Devrimci İşçi Sendikaları Federasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR), corona virüs salgını nedeniyle belli gruplara getirilen sokağa çıkma yasağının, 2 milyon 235 bin çalışanı kapsadığını duyurdu.

OTOMOTİV

Koronavirüs salgının üretimi durduğu Avrupa otomotiv sektöründe, Mart ayı satış rakamları ortaya çıktı. Avrupa’nın otomotiv üssü Almanya’daki otomobil ve hafif ticari araç satışları yüzde 38 azalırken, bu oran İtalya’da yüzde 85, Fransa’da yüzde 72 ve İspanya’da ise yüzde 69 oranında gerçekleşti

Türk otomotiv endüstrisinin 2020 yılının Ocak-Mart dönemini kapsayan ilk çeyreğinde ise ihracatı yüzde 10 düşerek 7 milyar dolar oldu.

Ford Otosan, üretime verdiği arayı Ford Avrupa’nın koronavirüs (Covid-19) salgınının yayılımına paralel olarak uzatma kararı aldı. Şirket, daha önce 6 Nisan’dan 13 Nisan’a ertelenen Ford Otosan fabrikalarının açılış tarihini 27 Nisan olarak belirlendi. 

Türkiye‘de üretim yapan Renault, otomobil ve hafif ticari araç toplam pazarda bu yılın ilk çeyreğinde de ilk sırada yer alarak şubat ayında elde ettiği liderliğini sürdürdü.


BÜLTENİMİZ HER SABAH POSTA KUTUNUZA GELSİN

İşleniyor…
Başarılı! Listeye girdiniz.