ekonomi

Ekonomi Gündemi – 4 Nisan 2020

Türkiye’de 11 Mart’ta ilk koronavirüs vakası görülmesinin ardından vatandaşların büyük bir bölümü evinde karantinaya çekilirken, ekonomi gündemine küresel ve yerel önlemler damgasını vuruyor. Çarkların yavaşladığı, risklerin attığı dönemde öne çıkan başlık şöyle:

BIST 100DOLAREUROALTIN
89.5536.727.251.615
+ % 0.05+ % 1.73+ % 0.66+ %0.05
Piyasalarda gün sonu (3 Nisan 2020)

GÜNDEM

Sağlık Bakanlığı’nın dün akşam yayınladığı verilere göre 3 Nisan 2020 itibariyle 141 bin 716 kişiye koronavirüs testi yapıldı. Vaka sayısı 20 bin 921 kişiye ulaşırken, vefat edenlerin sayısı 425 oldu. 1251 hasta yoğun bakımda, 867’si solunum cihazına bağlı durumda…

Türkiye‘nin koronavirüs salgınına kırılganlığına ilgili endişelerin devam etmesiyle beş yıllık kredi iflas takası (CDS) primi 2008’deki küresel finansal krizden bu yana en yüksek seviyesine çıktı. IHS Markit verilerine göre Türkiye’nin beş yıl vadeli borcunu iflasa karşı sigortalamanın maliyetini gösteren CDS’leri 15 bp artışla 631 baz puana çıkarak Ekim 2008’den bu yana en yüksek seviyesini gördü.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının tüm dünyada ‘2008 küresel mali krizinden çok daha kötü ve benzeri görülmemiş’ ekonomik krize yol açtığını söyledi.

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Simone Kaslowski, dış talebin zayıf olduğu, turizm gelirlerinin önemli ölçüde azaldığı bir ortamda dengeli büyümenin çok mümkün görünmediğini vurgulayarak beklentilerini anlattı.

Merkez Bankası iki hafta önce politika faizini yüzde 9,75’e çekti ancak kredi faizlerinde son dönemdeki yükseliş dikkat çekiyor. Bankaların ortalama ihtiyaç kredisi faizleri son bir ayda 1,25 puan artarak yüzde 15,35 seviyesine yükseldi.

Asya Kalkınma Bankası (ADB), “son yüzyılın en kötü pandemisi” için küresel maliyetin 2 trilyon dolardan 4.1 trilyon dolara çıkabileceğini tahmin etti.

KARBON SALINIMI AZALACAK
Koronavirüs nedeniyle dünya ekonomilerinin durma noktasına gelmesiyle birlikte karbondioksit salımının İkinci Dünya Savaşı’ndan sonraki dönemin en büyük düşüşünü kaydedeceği tahmin ediliyor. Küresel Karbon Projesi’nin Başkanı Rob Jackson, karbon salımının 2020’de bir önceki yıla göre yüzde 5’ten fazla düşebileceğini söyledi. Karbon salımı böylece 2008 finansal krizinin ardından kaydettiği yüzde 1.4 düşüşün ardından ilk defa gerileme kaydedecek.

Konut hesabında birikim yapan vatandaşlar için uygulanan düzenli ödeme yapmama imkanının kapsamı genişletildi.

Kamu ihalelerinde iş alan müteahhitler (yükleniciler), ihalesini aldıkları işlerin sözleşmeye uygun olarak tamamlanması konusunda salgın sebebiyle zorluk yaşamaları hâlinde ilgili idareye başvurarak mücbir sebep savunması yapabilecek.

Yeni tip koronavirüsle (Covid-19) mücadele kapsamında elektrik ve doğal gazda kıyasen fatura düzelemesinin sadece karantinaya alınan ve idari karar sebebiyle sayaç okumalarının durdurulduğu bölgeler ile sosyal mesafenin korunmasının mümkün olmadığı yerlerde uygulanacak. EPDK’dan yapılan açıklamaya göre bu bölgeler dışında ülke genelinde rutin sayaç okuma işlemlerinin devam edecek.

VERİ

  • Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı verilere göre, Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) Mart’ta beklentilere paralel yüzde 0.57 arttı. Petrol fiyatlarındaki düşüşü yansıtan ulaştırma öncülüğünde beklentilere paralel yıllık enflasyon yüzde 12.37’den yüzde 11.86’e geriledi.
  • Türkiye’de Tahmini Medya ve Reklam Yatırımları 2019 Yılı Sonu Raporu’na göre, toplam medya yatırımları 8 milyar 839 milyon TL olarak gerçekleşti. Yine bu dönemde toplam reklam ve medya yatırımlarının tutarı, 11 milyar 49 milyon TL oldu

Koronavirüs nedeniyle internet üzerinden yapılan alışverişte adeta patlama yaşanıyor. Markalar son bir ayda yaşanan değişimi rakamlarla anlattı.

  • Rusya’nın doğal gazını Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya ileten TürkAkım boru hattı aracılığıyla Avrupa’ya bu yılın ilk çeyreğinde 1 milyar 321 milyon metreküp gaz taşındı.
  • Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu Başkanı Mahsum Altunkaya, sektörün yılın ilk çeyreğinde 1 milyar 810 milyon 518 bin dolarlık ihracat yaptığını belirterek, “Vatandaşlarımızın gıda konusunda panik yapmasına gerek yok. Herkese yetecek kadar gıda maddesi mevcut.” ifadesini kullandı.

DÜNYA

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ile OPEC dışı bazı üretici ülkeler arasındaki toplantı 6 Nisan’da video konferans yoluyla yapılacak. Konuyla ilişkin açıklamanın ardından, Brent türü ham petrolün varil fiyatındaki günlük artış yüzde 10’u geçti. 

Covid-19 salgınıyla mücadeleye yönelik gelişmekte olan ülkeler için yeni program başlatan Dünya Bankası, gelecek 15 ay içinde 160 milyar dolara yakın kaynak sağlayacak.


Amerikan ekonomisinin Covid-19’la sınavı: Şu ana kadar 10 milyon kişinin işsiz kaldığı durgunluk sonucunda bir ayda 10 milyon kişinin daha işinden olabileceği belirtiliyor.


ABD’de tarım dışı istihdam Mart ayında koronavirüs salgınını kontrol altına alma önlemleri kapsamında işletmelerin ve fabrikaların kapanmasıyla geriledi böylece art arda 113 aydır devam eden istihdam büyümesi sona erdi. ABD Çalışma Bakanlığı tarımdışı istihdamın Mart’ta 701 bin azaldığını açıkladı


Google, ‘karantina önlenmerine uyulup uyulmadığının kontrol edilmesi için’ kullanıcı verilerini hükümetlerle paylaşıyor. Google’ın paylaştığı konum bilgilerine göre, Türkiye’de iş yerine gitme oranında yüzde 45 azalma kaydedildi


ZOOMUN KULLANICI SAYISI 3 HAFTADA 20’YE KATLANDI
Koronavirüs salgını nedeniyle bazı iş kollarında evden çalışma ve internet üzerinden toplantı gibi uygulamalara geçilmesiyle birlikte popülerleşen uygulamalardan biri olan Zoom güvenlik sorunu olduğunu doğruladı

ŞİRKETLER

Eczacıbaşı İlaç ve İş GYO yüzde 50’şer hissedar oldukları Kanyon AVM’nin koronavirüs nedeniyle hizmete kapatıldığı 20 Mart-30 Nisan arasındaki süre için mağazalardan kira almayacaklarını duyurdu.

Ford Motor Company Avrupa’daki imalat tesislerinin çoğunda üretime 4 Mayıs’a kadar ara verdiğini açıkladı.

Dünyanın ikinci büyük giyim perakende şirketi H&M’in satışları Mart’ta yüzde 46 düştü. Corona salgınının etkili olduğu söz konusu ayda piyasa değeri yüzde 40 gerileyen şirket, mağazalarının büyük bölümünü kapatırken, işçilerini de ücretsiz izne çıkardı.


BÜLTENİMİZ HER SABAH POSTA KUTUNUZA GELSİN

İşleniyor…
Başarılı! Listeye girdiniz.