Ekonomi

Ekonomi Gündemi – 2 Nisan 2020

Koronavirüs hayatın akışını belirlemeyi sürdürüyor. Avrupa ve ABD’den endişe veren haberler gelmeye devam ederken, ekonomi gündemini hem içeride hem dışarıda virüs belirliyor.

GÜNDEM

Sağlık Bakanlığı’nın dün akşam yayınladığı verilere göre 1 Nisan 2020 itibariyle 106 bin 709 kişiye koronavirüs testi yapıldı. Vaka sayısı 15 bin 679 kişiye ulaşırken, vefat edenlerin sayısı 277 oldu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün akşam düzenlediği toplantıda koronavirüsün görüldüğü şehirler hakkında da ilk kez bilgi verdi. Buna göre vakaların yüzde 60’dan fazlası İstanbul’da görülürken, virüs tüm ülkeye yayılmış görünüyor.

Gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere benzinin litre fiyatına 8 kuruş zam yapıldı, otogazda ise 95 kuruş indirime gidildi.

BIST 100DOLAREUROALTIN
89.0856.697.311.591
– % 0.62+1.20.32-0.30
Piyasalarda gün sonu (1 Nisan 2020)

THY, Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında yurtdışı ve yurtiçi tarifeli seferlerinin 1 Mayıs’a kadar durdurulduğunu duyurdu.

SON 15 GÜNDE 15 BİN İNŞAAT İŞÇİSİ İŞSİZ KALDI
Korona virüsü nedeniyle binlerce inşaat işçisi işsiz kaldı. İstanbul’da sadece 15 günde çalışan sayısı 50 ve üzeri olan 726 işletmeden 15 bin 191 inşaat işçisi işten çıkartıldı.

Foreks’in yaptığı derlemeye göre, Mart ayında merkez bankaları 81 kez faiz indirim kararı aldı. Toplam 104 kararın açıklandığı geçen ay merkez bankaları 21 kez faizi sabit tutma kararı alırken, iki kez de artırım yönünde karar verdi.

IMF, koronavirüs salgınının yol açtığı bozulmanın uzun süre devam etmesinden ağır şekilde etkileyeceği bazı ülkelerin bankacılık sistemlerinin yeniden sermayelendirilmeleri veya yeniden yapılandırılmalarının gerekebileceğini bildirdi.

KİT’lerin ve özelleştirme programındaki kuruluşların cari fiyatlarla borç stoku, 2019 yılının 4. çeyreği itibarıyla 105 milyar lira oldu

İmalat sanayi satın alma yöneticisi endeksi (PMI) corona virüsü salgını nedeniyle Türkiye ve dünya çapında alınan önlemler nedeniyle mart ayında bir önceki ay gördüğü iki yılın zirvesinden daralmaya işaret eden 48.1’e geriledi.

DÜNYA

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P, Kovid-19 salgınının, petrol fiyatlarındaki tarihi düşüşlerin ve piyasalardaki oynaklığın, dünya genelinde ülkelerin kredibilitesi için önemli bir baskı oluşturduğunu açıkladı

Moody’s, dünyanın en büyük petrol ve doğal gaz üreticilerinden olan Shell, BP, Total ve Equinor’un kredi notu görünümlerinin negatife çevrildiğini bildirdi.

Rogers Holdings Inc. Yönetim Kurulu Başkanı Jim Rogers, aşırı kötümserliğin ardından piyasalardaki mevcut sıçramanın bir süre devam edebileceğini ancak diğer bir çöküşün eli kulağında olduğunu söyledi. Rogers “Gelecek birkaç yıl içerisinde hayatımda göreceğim en kötü ayı piyasasını yaşayacağımızı düşünüyorum” dedi.


Koronavirüs salgının en şiddetli yaşandığı Avrupa ülkelerinden biri olan İtalya’da mart ayında otomobil satışları bir önceki aya göre yüzde 86 geriledi. Ocakta yüzde 5.9, şubatta yüzde 8.8 düşüş yaşanmıştı. Fransa’da da otomobil satışları  yüzde 72 azaldı.


Euro Bölgesi‘nde Ocakta yüzde 7,4 olan mevsimsellikten arındırılmış işsizlik, Şubat’ta yüzde 7,3’e indi. AB’de ise değişim göstermedi. AB’de işsiz sayısı Şubat’ta 13 milyon 984 bin olurken, bunun 12 milyon 47 bini Euro Bölgesi’nde yer aldı.


Lloyds, RBS, Barclays, HSBC, Santander ve Standard Chartered gibi önde gelen İngiliz bankaları, 2019 yılına ilişkin kar payı ödemelerini askıya aldıklarını, hisse geri alımlarının da yapılmayacağını duyurdu.


Yatırım bankası Morgan Stanley, Amerika Birleşik Devletleri’nde, Covid-19 salgınında ekonomiyi korumak için alınan önlemlerin, bütçe açığına olası etkilerini mercek altına aldı.

ŞİRKETLER

Migros 2 bin 200 kişiyi işe aldığını önümüzdeki 10 günde de 1.000 kişiyi daha işe alacağını açıkladı.

Türk Hava Yolları, KAP’a yaptığı açıklamada, yeni tip Koronavirüs (Covid-19) önlemleri kapsamında; personel giderlerini azaltmak için gönüllü ücretsiz izin ve kısmi çalışma gibi maliyet azaltıcı tedbirler aldığını bildirdi.

Petkim, son dönemde büyük talep gören maske ve tulum kumaşı için gelen hammadde talebini karşılamak için çalışmalarını hızlandırdı.


VERİ

İstanbul Ticaret Odası verilerine göre, İstanbul’da martta bir önceki aya göre perakende fiyatlar yüzde 0.33, toptan fiyatlar yüzde 1.78 arttı.

BUGÜN AÇIKLANACAK VERİLER

  • Perakende Ödeme Sistemi İşlemleri, 10.30 / Merkez Bankası
  • Kredi Kartı Harcamaları, 14.00 / BDDK
  • Tüketici Kredileri, 14.00 / BDKK
  • Haftalık Para ve Banka İstatistikleri, 14.30 / Merkez Bankası

BÜLTENİMİZ HER SABAH POSTA KUTUNUZA GELSİN

İşleniyor…
Başarılı! Listeye girdiniz.