ekonomi

Ekonomi Gündemi – 1 Nisan 2020

Merhaba, mart ayı hem ülkemiz hem de dünya için oldukça sancılı geçti. Covid19 virüsü nedeniyle on binlerce insan yaşamını yitirdi, yüz binlercesi ise enfekte oldu. Milyonlarca insan evlerine çekildi, az sayıda çalışan işlerine gitti, ekonomiler yavaşladı, piyasalar allak bullak oldu. Tarihi gelişmelerin yaşandığı mart geride kaldı. Umarız nisan tüm insanlık için sevindirici haberlerin geldiği güzel bir ay olur…

Haydi başlayalım!

GÜNDEM

Finans: Üç kamu bankası, koronavirüs önlemleri kapsamında hane halkı geliri 5 bin liranın altında olan ailelere kredi desteği verecek. ‘Bireysel İhtiyaç Desteği Kredisi’ne başvurular bugün başlıyor.

Enerji: Enerji Petrol Gaz İkmal İstasyonları İşveren Sendikası (EPGİS), bugünden itibaren motorinin litre fiyatına 8 kuruş, benzinin litre fiyatına 10 kuruş indirim yapıldığını duyurdu.

BIST 100DOLAREUROALTIN
89.6446.577.221.610
+ % 1.80-0.04-0.58-0.70

Çalışma Hayatı: Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, “62 kamu kurum ve kuruluşuna 2020 yılı içinde 6 bin 219 ilave atama gerçekleştirilecek” açıklamasını yaptı.

Otomotiv: Tofaş Türk Otomobil Fabrikası AŞ (TOFAŞ), iki hafta süreyle Bursa fabrikasında üretim faaliyetlerine ara verilmesini kararlaştırdı.

Bankacılık: İran’a yaptırımlarını delmek suçlamasıyla New York’ta açılan davada daha önceki duruşmalara katılmayı reddeden Halkbank, ilk kez mahkemede temsil edildi. Banka tüm suçlamaları reddetti.

Hazine, 2020 Nisan-2020 Haziran döneminde toplamda 51,5 milyar TL’lik iç borç servisine karşılık 82 milyar TL iç borçlanma planlıyor.

THY yönetimi dışındaki hissedarların elektronik ortamda katıldığı Yıllık Olağan Genel Kurul’da THY Yönetim Kurulu Üyesi Ogün Şanlıer istifa ederken yerine Melih Ecertaş getirildi.

KORONAVİRÜS

Sağlık Bakanlığı’nın dün akşam yayınladığı verilere göre 31 Mart 2020 itibariyle Türkiye’de 92 bin 403 kişiye koronavirüs testi yapıldı. Vaka sayısı 13 bin 531 kişiye ulaşırken, vefat edenlerin sayısı 214 oldu.

İçişleri Bakanlığı, “belediyeler yardım kampanyası düzenleyebilmek istiyorsa, valiliklerden onay almalı” genelgesi yayınladı. İstanbul ve Ankara büyükşehir belediyelerinin önüne ‘set’ çekildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Covid-19’un ekonomik etkilerine karşı başlattığı “Biz Bize Yeteriz Türkiyem” yardım kampanyasına siyaset, spor, sanat ve iş dünyasından birçok isim ve kamu yöneticisi destek verdiğini duyurdu.

MERKEZ’DEN YENİ ÖNLEMLER
Merkez Bankası, Koronavirüs’ün ekonominin üzerindeki etkilerini sınırlandırmak amacıyla aldığı ilave tedbirleri açıkladı. Bankaların TL ve döviz likidite yönetiminde esnekliğin artırılacağı belirtilirken, reel sektöre destekler yenilendi. TL reeskont kredileri için 60 milyar lira limit belirlendi. Reel sektöre kredi akışının kesintisiz sürmesi amacıyla ek likidite de limit artırılacak. Öte yandan bankaların, İşsizlik Sigortası Fonu’ndan satın aldıkları DİBS’leri TCMB’e satabilecekleri duyuruldu.

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Atilla Benli, sağlık kurumlarına başvuranların, koronavirüs tanısı konulana kadar yapılan tüm tetkik giderlerinin ve test sonucu belirlenene kadar süren tedavi giderlerinin sigorta şirketlerinin karşılandığını ancak teşhis konduktan sonra bunun poliçeye bağlı olduğunu söyledi.

Çevre Şehircilik Bakanlığı Koronavirüs salgınının turizm sektörüne olumsuz etkilerini azaltmaya yönelik tedbirler çerçevesinde kamu arazileri üzerindeki turizm tesislerinden Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında tahsil edilecek gelirleri 6 ay süreyle erteledi. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum da tarımsal amaçlı kiralanan hazine arazilerinden alınacak kira bedellerinin 6 ay süreyle ertelendiğini açıkladı.

DÜNYADAN KISA KISA…

FED, finansal piyasaların sorunsuz bir şekilde işlemesine yardımcı olmak amacıyla yabancı merkez bankaları ve uluslararası finans kuruluşları için geçici repo kolaylığı sağlanacağı açıklandı.


Eurocontrol, Covid-19 salgını nedeniyle Avrupa’daki uçuş trafiğinin yüzde 88 azaldığını bildirdi. Geçen yılın aynı gününe göre 24 bin 470 daha az uçuş gerçekleştirildi.


Airbnb, koronavirüs salgını nedeniyle ev sahiplerinin zararını telafi etmek amacıyla 250 milyon dolar yardıma hazırlanıyor. 14 Mart – 31 Mayıs tarihleri arasındaki rezervasyon iptalleri için geçerli olan yardım hamlesi Çin hariç tüm dünyada geçerli olacak.


Arçelik, Pakistan, Bangladeş, Güney Afrika ve Rusya’da resmi otoritelerin salgın ile mücadele kapsamında sokağa çıkma yasağı ilan etmesi dolayısıyla bu ülkelerdeki üretim ve satış faaliyetlerinin geçici olarak durdurulduğunu açıkladı.


VERİ

Şubat ayında dış ticaret açığı yüzde 72 artarak 1 milyar 733 milyon dolardan 2 milyar 981 milyon dolara yükseldi.

TÜİK, Türkiye’de bir ekonomik faaliyette çalışan 5-17 yaş grubundaki çocuk sayısının 720 bin kişi olduğunu açıkladı.

Türkiye’nin, 31 Aralık 2019 itibarıyla brüt dış borç stoku 436.9 milyar dolar, net dış borç stoku 244.6 milyar dolar olarak hesaplandı.

MAKRO EKONOMİ
Uluslararası Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in Türkiye başanalisti Douglas Winslow, Reuters’a yaptığı açıklamada; “Türkiye’de (corona virüsüne karşı) tecrit önlemleri göz önüne alındığında ikinci çeyrekte sert daralma olacağı açık. Türkiye’nin yüksek dış finansman gereksinimi, zayıf para politikası kredibilitesi ve mevcut durumda negatif reel faiz oranı, para politikasını daha fazla gevşetmesini sınırlayacağını düşünüyoruz” dedi.