Ana Sayfa / Turizm / Yurt içi turlarda ağustos bereketi
Tatil-turizm-2

Yurt içi turlarda ağustos bereketi

Türkiye’de yurt içi turlara talepte son yılların hareketli dönemlerinden biri yaşanıyor. Geçen yıl ağustos ayında 325 bin kişinin kayıt yaptırdığı yurt içi turlarda bu sene kayıt sayısı 400 bin kişiye yükseldi.

Tur Operatörleri Platformu Dönem Sözcüsü Cem Polatoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada temmuz ayındaki Ramazan Bayramı dolayısıyla 9 günlük tatil ile Rusya ve İsrail ilişkilerinde iyileşmeyle dış pazardan artan talebin etkisiyle yurt içi tur fiyatlarının ortalama yüzde 50 arttığını söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) enflasyon verilerine temmuzda en çok fiyat artışının yurt içi turlarda yaşandığını anımsatan Polatoğlu, temmuz ve ağustosun Türkiye’de turizm sezonunun en yoğun dönemi olduğuna ve bu dönemde arz-talep arasındaki dengesizlikten fiyat artışı yaşandığına dikkati çekti.

Turizmde 15 Temmuz’a kadar turizmde her şeyin normal gittiğini ancak 15 Temmuz’daki FETÖ’nün darbe girişiminin ardından yürütülen soruşturma nedeniyle özellikle devlet memurlarının yurt dışına çıkışlarının tedbir amaçlı kısıtlandığını hatırlatan Polatoğlu, şunları kaydetti:

“FETÖ’nün darbe teşebbüsünden sonra yurt dışına çıkışlarda kısıtlama başlayınca yurt dışı tur programlarında iptaller yaşandı. Vatandaşlar da bu gelişmelerden sonra yurt içi turlara yöneldi. Bakanlık da yurt dışına çıkışlarda yaşanan sıkıntı nedeniyle tur programını iptal etmek isteyenlerin parasını geri alabileceğini açıkladı. Bu yüzden vatandaşlar yurt dışı tatilini ya erteledi, ya iptal etti ya da yurt içi turları tercih etti.”

– Ağustos ayının rekoru kırıldı

Polatoğlu, temmuzda yurt için turlara artan bu ilginin ağustosta da sürdüğüne işaret ederek, “Yurt içi turlarda adeta bir talep patlaması yaşandı. Bütün talep oraya kaydı. Bu nedenle arz talep dengesi biraz bozuldu ve fiyatlar arttı. Darbe teşebbüsü olmadan önce aklımıza bu fiyat artışları gelmezdi. Geçen yıl ramazandan sonra en fazla yüzde 20 artış olmuştu.” diye konuştu.

Artan fiyatlara rağmen ağustosta da talebin sürdüğünü vurgulayan Polatoğlu, “FETÖ’nün darbe teşebbüsünün ardından iç turizm etkilenmedi. Bir toparlanma ve hareketlenme gözlüyoruz. Şu an elimizdeki seyahat sigortası kayıtlarına göre ağustos sonuna kadar 400 bin kişinin yurt içinde tur amaçlı seyahat etmesini bekliyoruz. Bu iyi bir rakam, çünkü geçen sene bu rakam 325 bin kişi civarındaydı. Şu an biz 400 bin civarındayız ve sürekli aratacak. Yurt içi seyahat sigortası kayıtlarına göre son yılların ağustos ayı rekoru kırıldı diyebilirim.” ifadelerini kullandı.

 

AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir