Ana Sayfa / Gündem / “Yunanistan’ın Güney Akım Projesi’ne ilgisi sürüyor”

“Yunanistan’ın Güney Akım Projesi’ne ilgisi sürüyor”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in yardımcısı Yuri Uşakov, Yunanistan’ın Güney Akım doğalgaz boru hattı projesine ilgisinin her koşulda devam ettiğini bildirdi.

Uşakov, Rusya’nın başkenti Moskova’da gazetecilere yaptığı açıklamada, Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Yunanistan ziyaretinde enerji konularının büyük önem taşıdığını belirterek, “Yunanistan’ın Güney Akım doğalgaz boru hattı projesine olan ilgisi her koşulda devam ediyor.” dedi.

Yunanistan’ın projenin gerçekleşmesi halinde elde edeceği doğalgaz geçiş ücreti için istekli olduğuna işaret eden Uşakov, “Şu anda üçüncü ülkeler üzerinden Yunanistan ve İtalya’ya doğalgaz ulaştıracak boru hattı projesi üzerinde çalışılıyor. Proje Karadeniz’in altından ve muhtemelen oradan da Bulgaristan’ın üzerinden geçecek.” ifadelerini kullandı.

Bu konuda Rus Gazprom, Yunan DEPA ve Fransız-İtalyan şirketi Edison arasında geçen şubat ayında bir prensip anlaşması imzalandığını kaydeden Uşakov, projenin devam edebilmesi için özellikle Avrupa Komisyonu yetkilileriyle de anlaşma yapmalarının önemine işaret etti.

Uşakov ayrıca, Rus petrol şirketi Rosneft ve Yunan Hellenic arasında Yunanistan’da ham petrol temini için bir anlaşma yapılacağını bildirdi.

Rusya, Güney Akım ve Türk Akımı adlı farklı doğalgaz boru hattı projelerini hayata geçirmeye çalışmış, ancak özellikle politik gelişmeler nedeniyle her iki projede de ilerleme sağlayamamıştı.

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir