Ana Sayfa / Politika / Yıldırım ve Biden’dan ortak açıklama

Yıldırım ve Biden’dan ortak açıklama

ABD Başkan Yardımcısı Biden ile Başbakan Yıldırım ortak açıklama yapıyor.

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden ile Başbakan Binali Yıldırım gerçekleştirdikleri buluşma sonrası ortak açıklama yapılıyor.

Biden, “Türk halkının müttefiki olarak darbe girişimine karşı Türkiye’ye desteğimiz tam” diye konuştu.

ABD’nin darbe girişiminden önce haberi olmadığını söyleyen Biden, böyle bir durumda da destek vermeyeceklerini ifade etti ve “Türk milletinin ABD’den daha iyi bir dostu yoktur, ortak değerlerimiz var” dedi.

“Gülen hakkındaki hislerinizi anlıyoruz, işbirliği yapıyoruz” diyen Joe Biden, “Bizim hiçbir şekilde, herhangi bir kişiyi koruma niyetimiz yok ama yasalarımıza uymak mecburiyetimiz var” şeklinde konuştu. Biden şöyle devam etti:

“Şüpheniz olmasın ki iade için prosedür devam edecek, işbirliğimiz devam edecek”

Taziyelerini iletti

Biden, 20 Ağustos’ta Gaziantep’te gerçekleştirilen saldırıyla ilgili, “Son saldırıda düğün hedef alındı, 29 çocuk öldürüldü, barbarca bir harekettir. Türk halkı terör karşısında, ABD gibi eğilmeyecektir, kararlılığından vazgeçmeyecektir.” dedi ve ABD’nin taziyelerini iletti.

ABD Başkan Yardımcısı Biden’dan sonra açıklama Başbakan Yıldırım açıklama yapıyor…

Yıldırım, “Sayın Biden sizin de ifade ettiğiniz gibi bu alçak darbe girişiminin başı olan ve bu darbenin yönlendiricisi azmettirici olarak bildiğimiz, düşündüğümüz Fetullah Gülen’in, aramızdaki anlaşmalar kapsamında gerekli işlemlerin yapılıp, ülkemize iadesi için süreci başlatmış bulunuyoruz.” dedi.

Başbakan Yıldırım, ABD’den teknik bir heyetin gelmesinin, bu işin ne kadar ciddiye alındığını gösterdiğini söyledi ve Biden’a hassasiyetlerinden dolayı teşekkür etti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir