Ana Sayfa / Gündem / Yeni sıcaklık rekorları kırılabilir

Yeni sıcaklık rekorları kırılabilir

Mevsim normallerinin çok üzerinde seyreden sıcak hava ile birlikte dün, şubat ayı sıcaklık rekoru kırıldı. Meteorolojiden yapılan açıklamaya göre yeni sıcaklık rekorları gelebilir.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, hava sıcaklığının mevsim normallerinin 8 ila 16 derece üzerinde seyrettiğini belirterek yurdun birçok ilinde şubat ayı sıcaklık rekorlarının kırıldığını ve yeni rekorların kırılabileceğini bildirdi.

Afrika üzerinden güneyli rüzgarlarla taşınan sıcak hava, Türkiye’de mevsim normallerinin 8-16 derece üzerinde sıcaklıklar yaşanmasına neden oldu.

Meteoroloji’den yapılan açıklamada şubat ayına göre sıcaklık rekorunun kırıldığı ve yeni rekorların da kırılabileceği belirtilerek “81 ilimizden 27 sinde şubat ayı uzun yıllar sıcaklık rekorları kırılırken, 2 ilimizde ise rekor değerler tekrar edilmiştir. Bugün de yurdumuzda sıcak hava dalgasının etkili olmaya devam edeceği ve yeni rekorlar kırılabileceği tahmin ediliyor. Doğu kesimlerde yüksek kar örtüsü bulunan yerlerde kar erimeleri meydana gelebileceğinden su baskını ve taşkın riskine karşı dikkatli olunmalıdır” denildi.

Yarından itibaren azalıyor

Yapılan son tahminlere göre mevsim normallerinin çok üzerinde ve şubat ayı uç değerlerinde seyreden hava sıcaklıklarının yarın Marmara Bölgesi ile Karadeniz’in kıyı kesiminde, cuma günü ve hafta sonundaysa batıdan doğuya doğru kademeli olarak 5-10 derece arasında azalmasının beklendiği belirtildi.

En yüksek sıcaklık verileri

Meteoroloji Genel Müdürlüğü ayrıca resmi internet sitesinden yaptığı açıklamada, şubat ayı uzun yıllar sıcaklık rekoru kırılan illerde kaydedilen değerleri gösteren bir tablo da paylaştı. Değerlerin kalite kontrolünden geçmiş 1950-2016 yılları arasında gerçekleşen şubat ayı en yüksek sıcaklık verileriyle 15 Şubat 2016 Pazartesi ve 16 Şubat 2016 Salı günleri kaydedilen sıcaklık değerleri olduğu belirtildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir