Ana Sayfa / Politika / Yeni Anayasa mektubu gönderildi
Meclis

Yeni Anayasa mektubu gönderildi

TBMM Başkanı İsmail Kahraman, Meclis’te grubu bulunan 4 partinin liderine yazdığı mektupta, kurulacak Anayasa Uzlaşma Komisyonu için 25 Ocak Pazartesi gününe kadar üyelerin bildirmesini istedi.

Alınan bilgiye göre, Kahraman’ın, AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye yazdığı mektupta, yeni anayasa ihtiyacına vurgu yapıldı.

Kahraman, mektubunda şu ifadelere yer verdi:

“Mevcut anayasamıza yönelik olarak gerek siyasi partiler gerekse sivil toplum örgütleri ve toplumun farklı kesimleri tarafından yoğun eleştiriler geldiği malumlarınızdır. Bunun yanı sıra siyasi partilerin seçim beyannamelerinde anayasa değişikliği vaadinde bulundukları bilinmektedir. Bugüne kadar yapılan kısmi değişiklikler, bütüncül bir bakış açısının bulunmayışı yüzünden ihtiyaca cevap verememiş, Anayasa’daki 177 maddenin 113’ü değiştirildiği halde toplumda istenen memnuniyet oluşmamıştır. Anayasanın yeniden ele alınmasının bir zaruret olduğu yönündeki toplumsal kanaatte bir farklılaşma olmamıştır.

Başbakan Davutoğlu’nun, yürüttüğü temaslar çerçevesinde, 24. Dönem’de sonuçlandırılamamış çalışmaların devamı istikametinde bir mutabakata varıldığını aktardığı hatırlatılan mektupta, şunlar kaydedildi:

“O nedenle, anayasa çalışmalarını tekrar ele almak ve toplumun beklentilerine uygun olarak hukuk devleti ve çoğulcu demokrasi ilkelerine dayalı yeni bir anayasa taslağının Meclis’e getirilmesi gayesiyle, makul sürede çalışmalarını tamamlamayı hedefleyen bir Anayasa Uzlaşma Komisyonu kurulacaktır. Kurulacak komisyona partinizi temsilen üç sayın üyenin isimlerini, 25 Ocak 2016 Pazartesi gününe kadar bildirilmesini rica eder, yakın ilgi ve desteğinizi göstermeniz temennisiyle hayırlı çalışmalar ve neticeler dilerim.”

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir