Ana Sayfa / Dünya / Yellen’dan faiz açıklaması

Yellen’dan faiz açıklaması

Fed Başkanı Yellen, ‘Faiz artırımında temkinli olunacak’ açıklamasını yaptı.

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen New York’ta yaptığı konuşmada, ABD’li merkez bankacıların, faiz artırımında “temkinli bir şekilde ilerlemeleri” gerektiğini, zira küresel ekonominin artan riskler getirdiğini açıkladı.

Yellen piyasa kapanışı sonrasında Başkan Yellen New York’ta Ekonomi Kulübü’nde konuştu. Yellen, Fed’in para politikasını ayarlarken artan riskler nedeniyle daha temkinli hareket etmesinin uygun olacağını söyledi.

Ekonomik büyüme ve enflasyona yönelik risklerin son dönemde arttığına işaret eden Yellen, şunları kaydetti:

“Enflasyon yılbaşından bu yana kısmen ekonomik büyümeye yönelik riskler dolayısıyla daha belirsiz hale geldi. Son dönemdeki finansal türbülans, yurtdışında büyümenin daha da yavaşlayabileceği ihtimalinin arttığına işaret ediyor. Petrol fiyatları yeniden düşmeye ve dolar yükselmeye başlayabilir. Eğer yurt dışındaki gelişmeler, ABD ekonomisini beklediğimden fazla olumsuz etkilerse, iş gücü piyasasındaki iyileşme yavaşlayabilir ve bu ücret ve fiyatlardaki artışı sınırlayabilir.”

Başkan Yellen, komitenin politikayı ayarlama konusunda temkinli bir şekilde ilerlemesinin uygun olduğunu düşündüğünü belirterek, “Bu temkinli yaklaşım özellikle garanti edilmiştir, zira, federal fon faizinin çok düşük tutulması ile birlikte, FOMC’un ekonomik olumsuzluklara tepki vermek için geleneksel para politikasını kullanma yeteneği asimetriktir” ifadelerini kullandı.

Janet Yellen, Fed’in faiz patikasının izleyeceği yolun belirsiz olduğunu kaydetti.

“Para politikasının etkileri simetrik değil”

Fed’in politika faizi oranının çok düşük olmasının temkinli davranmayı daha gerekli kıldığına dikkati çeken Yellen, ekonomik sıkıntılara geleneksel para politikasıyla karşılık verme yeteneğinin simetrik olmadığını dile getirdi.

Yellen, Fed’in ekonominin beklendiğinden çok daha iyi performans göstermesi halinde, faizleri artırarak denge sağlayabileceğini ancak aynı şeyin ekonominin kötüleşmesi durumunda mümkün olmayabileceğini anlatırken, “Eğer, büyüme gücünü kaybeder ya da enflasyon düşük kalmayı inatla sürdürürse, Federal Açık Piyasa Komitesi (FOMC) faizleri yeniden sıfıra yakına çekmek suretiyle sadece mütevazi bir ek teşvik sağlayabilir.” değerlendirmesini yaptı. Analistler, bu açıklamayı Fed’in negatif faiz oranlarını değerlendirmeye almadığı şeklinde yorumladı.

Konuşmasının sonunda finansal piyasaların Fed’in verilere dayanan tutumunun farkında olduğunu belirten Yellen, bu durumun ekonomi için önemli “otomatik dengeleyici” görevi gördüğünü sözlerine ekledi.

Yellen, bu gelişmelerin para politikasında temkinli olunmasını gerektirdiğinin altını çizerken, “Ekonomik görünüme yönelik riskler dikkate alındığında, Komitenin para politikasını ayarlarken temkinli şekilde ilerlemesinin uygun olacağını düşünüyorum.” diye konuştu.

Yellen’in ‘güvercin’ açıklamalarını fiyatlanıyor

Küresel piyasalar, Fed Başkanı Yellen’in nisan sonunda yapılacak FOMC toplantısında faiz artışına gidilmeyeceği beklentisini güçlendiren açıklamalarını olumlu karşıladı.

Güvercin mesajlar veren Yellen, ABD borsalarının sabah saatlerindeki kayıplarını geri alarak pozitife dönmesini sağladı.

Öte yandan, dolar faiz artışı beklentisinin ötelenmesiyle değer kaybederken, avro/dolar paritesi 1,1205’ten 1,1289’a yükseldi. Dolar/TL paritesi ise 2,8386 seviyelerinde denge arıyor.

Ayrıca, altının onsu konuşmanın ardından 1,226 dolardan 1,240 dolar seviyelerine kadar yükseldikten sonra 1,238 dolar seviyelerinde dengelendi.

10 yıl vadeli ABD tahvili faizi 1,82’ye kadar gerileyerek son bir ayın en düşük seviyesini gördü.

Aralık ayında faiz artıran ancak bu yıl iki toplantıda faize dokunmayan Fed, sonraki toplantısını 27 Nisan’da yapacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir