Ana Sayfa / Çalışma Hayatı / Yaş farkı bağlanacak ölüm aylığı oranını etkiler mi?
tl

Yaş farkı bağlanacak ölüm aylığı oranını etkiler mi?

3 Temmuz 1939 doğumluyum ve SSK’dan emekliyim. 7 Ekim 2005 tarihinde, 27 Şubat 1974 doğumlu, Moldovalı bir hanımla evlendim. Eşim 15 Aralık 2009’dan beri TC vatandaşıdır. Aramızdaki yaş farkı 35 sene olmasına rağmen, evliliğimizin süresi 10 seneyi doldurduğundan eşim, benim vefatımdan sonra emekli maaşımın yüzde 100’ünü almaya hak kazanır mı? Bu konudaki dokümanları internette nerede bulabilirim? 

Yaş farkı nedeniyle yarı nispette aylık bağlanması, Emekli Sandığı iştirakçileri için söz konusu. 5434 sayılı TC Emekli Sandığı Kanununun 71. maddesine göre, iştirakçi karı veya koca eşinden 30 yaş veya daha büyük ise ölümünde eşine yarı nispetinde aylık bağlanır. Ancak evlenme akdi en az 10 yıl evvel yapılmış veya çocukları olmuş ise bu indirme yapılmaz. SSK emeklisi olduğunuzdan, eşinize tam aylık bağlanır. Ancak emekli aylığınızın yüzde 100’ü değil, eşiniz çalışmıyorsa yüzde 75’i, çalışıyorsa yüzde 50’si bağlanır.

Sezgin Özcan / SÖZCÜ

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir