Ana Sayfa / Finans / Yapı Kredi bankacılık işlemlerinde engelleri kaldırdı

Yapı Kredi bankacılık işlemlerinde engelleri kaldırdı

Yapı Kredi Üst Yöneticisi (CEO) Faik Açıkalın, bankanın tam 71 yıldır gerçekleştirdiği ilklerle Türk bankacılık sektörüne rehberlik ettiğini belirtti.

Şirketten yapılan açıklamaya göre Yapı Kredi, “herkese eşit bankacılık” ilkesi doğrultusunda 2008 yılında başlattığı, sektörün ilk ve en kapsamlı “Engelsiz Bankacılık” programını zenginleştirmeye devam ediyor. Türkiye’deki engelli vatandaşların finans sektörüne erişimini kolaylaştıran uygulamalara imza atan Yapı Kredi, Engelsiz ATM sayısını 2 bin 242’ye yükseltirken, bu alanda yeni projeler geliştirmeyi sürdürüyor.

Açıklamada görüşlerini yer verilen Açıkalın, banka olarak tam 71 yıldır gerçekleştirdikleri ilklerle Türk bankacılık sektörüne rehberlik ettiklerini vurguladı.

Engelli vatandaşlara yönelik uygulamaların öncüsü olarak sektörün ilk ve en kapsamlı Engelsiz Bankacılık programını da 2008 yılında başlattıklarını anımsatan Açıkalın, 8 yıldır engellilere yönelik çağrı merkezi, “on-line chat” hizmetleri, Engelsiz ATM’ler ve engelli kullanıcıları göz önünde bulundurarak geliştirdikleri teknolojik uygulamalarla çok kanallı bir program yürüttükleri bilgisini verdi.

Açıkalın, ayrıca “www.engelsizbankacilik.com.tr” web sitesiyle bir ilk olmayı daha başararak Türkiye’deki engelli vatandaşların finans sektörüne erişimini kolaylaştırdıklarını aktardı.

İşitme Engelliler Federasyonu ve Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji Merkezi gibi kurumlarla gerçekleştirdikleri projelerle de engelli vatandaşların hayatına değer kattıklarını belirten Açıkalın, “2009 yılında ortopedik engelli, 2010 yılında ise görme engelli vatandaşlarımıza yönelik Engelsiz ATM uygulamalarımızı hayata geçirdik. Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyan sesli işlem özelliğinin, tüm yeni ATM’lerimizde bulunması sayesinde ise görme engelli müşterilerimiz işlemlerini sesli gerçekleştirebiliyor.” ifadelerini kullandı.

Açıkalın, Yapı Kredi’nin bu alandaki diğer çalışmaları hakkında da şunları kaydetti:

“Engelsiz Bankacılık programı kapsamında 2014 yılında başlattığımız ve ‘Home Agent’ adını verdiğimiz proje ile engelli vatandaşlarımızın istihdamına da odaklanıyoruz. Yapı Kredi Bankacılık Akademisi’nde kapsamlı bir eğitim alan engelli vatandaşlarımız çağrı merkezimizde çalışmaya başlıyorlar. Böylelikle vatandaşlarımız kendi evlerinin rahatlığında çalışarak iş gücüne katkıda bulunma fırsatı buluyor. Öte yandan işitme engelli müşterilerimize daha hızlı ve daha etkin hizmet verebilmek amacıyla ‘Konuşmak Elimizde’ projesiyle de gönüllü şube çalışanlarımız işaret dili eğitimi alıyor. Bu kapsamda çalışanlarımız eğitime katılarak işitme engelli müşterilerimizin bankacılık ihtiyaçlarının karşılanmasına daha hızlı ve kolay yardımcı oluyor.”

Bu arada Koç Holding önderliğinde yürütülen “Ülkem İçin Engel Tanımıyorum Projesi”ne de destek veren Yapı Kredi, proje kapsamında çalışanlarına “Engelliliğe Doğru Yaklaşım” eğitimi verdi ve B Tipi Ülkem İçin Büyüme Amaçlı Değişken Fonu’nu hayata geçirdi. Bu yatırım fonunun satışından elde edilen gelirin yüzde 70’i doğrudan “engelli dostu okulların” yapımına aktarıldı. 2013 sonunda hayata geçirilen proje ile bugüne kadar 10 okulun fiziksel koşulları iyileştirildi.

Yapı Kredi Yayınlarının destekleyici çalışması kapsamında da bugüne kadar 161 kitap dijital ortama aktarılarak sesli kitap haline getirildi ve 7/24 telefon erişimi sağlandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir