Ana Sayfa / Otomotiv / Volvo Trucks’ın yeni konsepti yüzde 30 tasarruflu
Volvo-Trucks

Volvo Trucks’ın yeni konsepti yüzde 30 tasarruflu

Yaklaşık üçte bir daha düşük yakıt tüketimi sağlayan Volvo Trucks’ın yeni konsept aracı, uzun mesafe taşımacılığında verimliliğin üst seviyelere taşınmasının mümkün olduğunu gösteriyor. Bu inanılmaz yakıt tasarrufunun sırrı, aerodinamik tasarım ve düşük katar ağırlığına dayanıyor.

İsveç Enerji Kurumu’nun desteği ile Volvo Trucks, Volvo Concept Truck isimli yeni konsept çekicisini geliştirdi. Bu çekici, daha fazla enerji tasarrufu sağlamayı amaçlayan beş yıllık bir araştırmanın sonucu olarak sunuldu. Yeni konsept çekici, yüzde 30’un üzerinde yakıt tasarrufu sağlıyor.

Volvo Trucks Dünya Başkanı ve CEO’su Claes Nilsson, konuyla ilgili açıklamasında: “Daha fazla enerji tasarrufu sunan araçların üretilmesi için çalışmalarımız devam ediyor. Bu konu bizler için hem çevre sorunları, hem de müşterilerimizin maliyetlerini azaltma yolunda yüksek öncelikli bir alan. Bu alanda öncülük etmekten dolayı gururluyuz. Konsept çekicilerimiz, devam eden teknik gelişmelerin gücünü gösteriyor,” dedi.

Düşük yakıt tüketiminin arkasındaki önemli faktörlerden biri, çekici ve treylere fayda sağlayan aerodinamik verimlilikte yapılan yüzde 40 oranındaki büyük gelişme oluyor. Volvo Trucks Proje Müdürü Åke Othzen konuyla ilgili olarak: “Tüm donanımları yeniledik ve çekicimizi mümkün olan en gelişmiş aerodinamiğe ulaşmak için en iyi hale getirdik. Örneğin; geri görüş aynaları yerine kameralar yerleştirdik. Böylece hava direnci kesiliyor ve çekicinin kalkışında daha az enerji gerekiyor,” ifadesinde bulundu.

Konsept araç, aerodinamik gelişmelerin yanı sıra daha düşük dönme direncine sahip yeni geliştirilmiş tekerlekler ile donatıldı. Bu tekerleklerle donatılmış treyler aracı, normal tekerlekli treylere göre iki ton daha hafif hale gelerek, daha az yakıt tüketimi veya daha yüksek taşıma kapasitesi sunuyor. Ayrıca proje, geliştirilmiş aktarma organlarını da kapsıyor. Bu özel donanım, 2015 sonbaharında İsveç yollarında deneme sürüşüne başladı.

Volvo Concept Truck projesinin çalışmaları, 2011 yılından bu yana devam ediyor. Proje ile uzun mesafe kamyon taşımacılığında verimliliğin yüzde 50 arttırılması amaçlanıyor.

Volvo Trucks konsept aracı, araştırma projesinin bir parçası olduğundan piyasaya sürülmeyecek ancak aerodinamik özelliklerden bazıları halihazırda Volvo Trucks serisi araçlara uygulanıyor ve gelecekte bu çözümlerin çok daha fazlasının araçlara uygulanması ön görülüyor.

Konu: Volvo Concept Truck
Araştırma projesi, İsveç Enerji Kurumu ve A.B.D. Enerji Departmanı’nın desteğini kapsayan İsveç ve ABD arasında gerçekleştirilen ortak bir girişim. The American SuperTruck projesi, Kuzey Amerika pazarındaki uzun mesafe taşımacılığın verimini arttırmayı amaçlıyor.

Özellikler: Volvo Concept Truck
Çekici Modeli: Volvo FH 420
Motor: Volvo D13 Euro 6
Konu: Aerodinamik gelişmeler
– En iyi hale getirilmiş aerodinamik treyler ve çekici
– Hava direncini düşürmek için konvansiyonel geri görüş aynaları kameralar ile değiştirildi. Böylece daha iyi görüş ve daha fazla güvenlik avantajı eklendi.
– Aerodinamik olarak geliştirilen şasi yan etekleri, çekicinin arka tekerlekleri ile tüm treyler tekerleklerini koruyor.
– Aerodinamik rüzgarlık, treyleri genişletiyor ve hava direncini kesiyor.
– Motor soğutma sistemi için geliştirilmiş hava akışı
– Çekicinin önündeki azaltılmış hava direnci, tekerlek yuvası ve giriş basamağı
Volvo Kamyon, yüksek talepleri olan profesyonel müşteriler için, orta ve ağır segment kamyonlardan oluşan kapsamlı ürün gamıyla eksiksiz ulaşım çözümleri sunar. Şirket, 125’ten fazla ülkedeki 2200 bayi ve servisten oluşan global ağıyla müşterilerine destek vermektedir. Volvo kamyonlar, dünyanın dört bir yanındaki 15 ülkede üretilmektedir. 2015 yılında dünya çapında 113.000’den fazla Volvo kamyon sahibini bulmuştur. Volvo Kamyon, dünyanın en büyük kamyon, otobüs, inşaat makinesi ve deniz ile endüstri uygulamaları için motor üreticilerinden biri olan Volvo Group’un üyesidir. Volvo Grubu ayrıca finans ve hizmet sektörü için de çözümler sunar. Volvo’nun çalışmaları, temel değerleri olan kalite, güvenlik ve çevreye saygıyı esas alır.

 

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir