Ana Sayfa / Gündem / ‘Vizede sorumlulukların çoğunu yerine getirdik’

‘Vizede sorumlulukların çoğunu yerine getirdik’

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, Türkiye’nin AB ile vize anlaşması sürecinde üzerine düşen sorumlulukların çoğunu yerine getirdiğini belirterek, bazı Avrupalı siyasetçilerin tavrını uygun bulmadıklarını bildirdi.

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, “Vize serbestisi üzerinden AB’yle yakın devam eden bir müzakere sürecimiz var. Meseleyi ciddi bir şekilde ele alıyoruz ancak Türkiye’nin bu ciddiyetinin hiçbir şekilde istismar edilmemesini temenni ederiz” açıklamasını yaptı.

İkinci Bakanlar Kurulu toplantısı bugün Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirildi. Başbakan Binali Yıldırım’ın başkanlığında saat 09.10’da başlayan toplantı 11.00’da sona erdi. Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası kamuoyuna açıklamalarda bulundu.

Numan Kurtulmuş, başkanlık sistemi takvimi konusunda ‘En kısa zamanda meseleyi TBMM’ye getirmek isteriz. En kısa zamanda bizim başkanlık sistemiyle ilgili önerimiz getirilecektir’ dedi.

Yeni hükümetle birlikte ekonominin büyüyeceğini belirten Kurtulmuş, “Bu hükümet bir reform ve atılım hükümetidir. Bu hükümet programı ile birlikte Türkiye ekonomisinde yeni bir boyuta geçiyoruz. Türkiye üreten bir ekonomiye sahip olacaktır. Türkiye, 65. Hükümet ile birlikte ekonomide büyüme yaşayacak” diye konuştu.

‘Sorumlulukları aşağı yukarı gerçekleştirdik’

Kurtulmuş Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki son duruma değinerek, “Vize serbestisi üzerinden AB’yle yakın devam eden bir müzakere sürecimiz var. Türkiye olarak üzerimize düşen sorumlulukların aşağı yukarı tamamını gerçekleştirdik. Buradaki irademizin sağlam olduğunu ifade etmek isterim. Meseleyi ciddi bir şekilde ele alıyoruz ancak Türkiye’nin bu ciddiyetinin hiçbir şekilde istismar edilmemesini temenni ederiz. Mızıkçı anlayış içinde Türkiye’nin vize serbestisini tehir etmek için Avrupa’dan bazı siyasetçilerin tavrını anlamadığımızı, uygun bulmadığımızı ifade etmek isterim.” açıklamasını yaptı.

5 ilçede 1 milyar lira harcanacak

“Huzur, birlik, demokrasi eylem planı çerçevesinde, süreci sadece terörle mücadele değil, yeniden imar olarak da görüyoruz” şeklinde konuşan Kurtulmuş sözlerini şöyle sürdürdü:

“İkinci önceliğimiz ise terörün sona erdirilmesidir. TBMM’nin ortaya koymuş olduğu irade de göz önünde bulundurulduğunda terör belasını en kısa zamanda bitirmemiz gerekiyor. Bu hükümetin üçüncü önemli önceliği yeni anayasayı yapmak, başkanlık sistemi başta olmak üzere bazı hususları gündeme getirmektir. Beş ilçedeki toplam yıkılan bina sayısı 6 bin 321. Toplam maliyet 855 milyon lira civarında. Yaklaşık 1 milyar lira. 5 ildeki yeniden yapılanmada harcanacak para.”

‘Hakan Fidan konusu gündeme gelmedi’

MİT Müsteşarı Hakan Fidan’ın görevden alınacağı iddialarıyla ilgili sorulan bir soru üzerine Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş, “MGK toplantısında böyle bir konu gündeme gelmedi. Hakan Fidan MGK’nın başından sonuna kadar toplantıdaydı. Kulislerdeki konuşmalara göre hareket edemeyiz”

 

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir