Ana Sayfa / Gündem / UND’den Bankalar Birliği’ne 4T Çağrısı
UND

UND’den Bankalar Birliği’ne 4T Çağrısı

Uluslararası Nakliyeciler Derneği (UND) Başkanı Çetin Nuhoğlu, “3T’nin yanında ‘Taşımacılık’ yani 4’üncü ‘T’ unutulmamalıdır. Taşımacılık olmadan hiçbir şey olmaz” dedi.

UND’den yapılan açıklamaya göre, Dernek Başkanı Nuhoğlu, Rusya ile yaşanan kriz nedeniyle sektörde “3T” olarak da bilinen turizm, tarım ve ticaret sektör temsilcileri ile bir araya gelen Türkiye Bankalar Birliği’ne (TBB), lojistik sektörünün önemini vurgulayarak 4’üncü “T” olarak, ekonomiyi taşıyan taşımacılığın da aynı kapsamda değerlendirilmesi çağrısında bulundu.

Suriye ve Mısır krizleri sebebiyle Ortadoğu taşımalarında, Rusya ambargosu sebebiyle Rusya ve Rusya üzerinden Orta Asya taşımalarında sorunlar yaşayan lojistik sektörü, krizin etkilerini değerlendirmek üzere turizm, tarım ve ticaret sektörleriyle (3T) bir araya gelen ve sorunu bu sektörlerle işbirliği halinde atlatma kararını açıklayan TBB’ye çağrı yaptı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen UND Başkanı Nuhoğlu, “Turizm, ticaret ve tarım sektörü temsilcileri ile bir araya gelen TBB Başkanı Hüseyin Aydın, krizden etkilenen 3 sektör temsilcisinin katıldığı toplantıda, Rusya krizinin ekonomiye yansımalarına ilişkin olarak ‘Herkesin kaybettiği ortamda biz kazanmayız veya bizim kazandığımız ortamda herkes kaybetmiyor. Hep birlikte sorun neyse, problem neyse imkânlarımız ölçüsünde bunları yönetebileceğimizin altını çizmek istiyorum’ diyerek çok yapıcı bir yaklaşım sergilemiştir” ifadesini kullandı.

Rusya’nın, Türk mallarına kapılarını kapatmasından en fazla etkilenen sektörlerden birinin de taşımacılık sektörü olduğunu belirten Nuhoğlu, “Transit geçişler için Hazar geçişi kısa sürede devreye sokularak Orta Asya taşımaları büyük ölçüde sorunsuz olarak gerçekleştirilmeye başlanmış olup Rusya sorununun çözümü konusunda beklentilerimiz iyimserdir. Özellikle Habur sınır kapısının bir ay süre ile kapanması sonucunda yaklaşık 1 milyar dolar değerindeki ihracatın geçişi durmuş binlerce aracımız da kontak kapatmak zorunda kalmıştır. Geçtiğimiz hafta itibariyle Habur’da geçişlerin normale dönmesi ile bu sorun da büyük ölçüde aşılmış durumdadır” diye konuştu.

Nuhoğlu, gelişmelere duyarsız kalmayan Bankalar Birliği’nin benzer krizlerde ekonomiyi taşıyan taşımacılık sektörünü de monitörüne alması gerektiğini vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Lojistik konusu ilk kez 10.’uncu Beş Yıllık Kalkınma Planında hedefler arasında yer almış Başbakanımız tarafından açıklanan öncelikli dönüşüm programlarından biri olarak ilan edilmiş ve bu konuda bakanlıklarımızda yoğun bir çalışma başlatılmıştır. Özellikle Uluslararası taşımacılar ülkemiz ihracatını dış pazarlara en hızlı ve ekonomik şartlarda ulaştırarak çok stratejik bir rol üstlenmektedir. Dönemsel krizlerde zaman zaman sıkıntılar yaşayan sektörümüz bu konuma yaklaşık yüzde 90 oranında kendi imkanları ile ve desteksiz ulaşmıştır.

Ülke ihracatını en rekabetçi şartlarda taşımanın yanında sektörümüz, 2014 yılında gerçekleşen 50 milyar dolar tutarındaki hizmet ihracatında, turizm sektörünün ardından 14,4 milyar dolarla ekonomiye katkı sağlayan hizmet ihracatçısı sektörler arasında ikinci sırada gelmektedir. Sadece bu rakam bile sektörümüzün mevcut krizden etkilenen 3T ile bir bütünlük içinde dikkate alınması ve değerlendirilmesi gerektiğinin kanıtını oluşturmaktadır.”

Sektörde yaşanmakta olan güncel krizlerin ilk dalgasını savuşturduklarını ve kalıcı hasarların oluşmaması için artçı etkilerle mücadele edilmeye çalışıldığını bildiren Nuhoğlu, “Kamu yönetimi lojistik sektörünü bu gözle izlemeye devam etmektedir. Bankalar Birliğimiz de bölgesel lojistik merkezi ve bölge ticareti için en stratejik transit güzergahı olma potansiyeli olan ülkemizde taşımacılık sektörünü izlemeye, desteklemeye özen göstermelidir” ifadesini kullandı.

Nuhoğlu, ülke varlıklarının ve kazanımlarının en iyi şekilde korunması amacıyla finans sektörünün böyle dönemlerde olumsuz etki altında kalan temsilcileriyle iş birliği yapmasının yararlı olacağının altını çizerek, “Krizden etkilenme oranı ve stratejik önemi dikkate alındığında taşımacılık sektörü işbirliği yapılacak en öncelikli sektördür.  Bu duyarlılığı sektörümüz adına bekliyoruz” dedi.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir