Ana Sayfa / Şirketler / ULAK’ta ilk ön siparişi Turkcell verdi

ULAK’ta ilk ön siparişi Turkcell verdi

Turkcell, yerli baz istasyonları projesi ULAK için sipariş görüşmelerine başladı.

Şirket açıklamasına göre, Turkcell ve ASELSAN yerli mobil teknolojiler geliştirmek için iş birliğine devam ediyor. Turkcell, Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın (SSM) desteklediği, ASELSAN, NETAŞ ve ARGELA’nın yüklenicileri olduğu yerli baz istasyonları projesi ULAK için sipariş görüşmelerine başladı.

Açıklamaya göre, teknolojiyi tüketen değil üreten ülke olma yolunda önemli bir adım olan yerli baz istasyonunun seri üretimine başlanması ile Türkiye’nin önemli bir kaynağı da yurt içinde kalmış olacak. Geliştirilecek ürün Türkiye’nin geliştirdiği ilk yerli baz istasyonu olması açısından da kritik öneme sahip.

Yerli baz istasyonu, 4,5G teknolojisi ile daha da önemli hale gelen taşıyıcı birleştirme teknolojisini de destekleyecek. 9 ülkede faaliyet gösteren Turkcell, şebekelerinde yerli baz istasyonları kullanarak, ürünün uluslararası rekabet gücünü artırma konusunda da önemli bir görev üstlenmiş olacak.

-“Çabalarımızın karşılığını yakın gelecekte alacağız”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, şunları kaydetti:

“Yerli teknoloji üretimine en fazla yatırım yapan şirketlerden birisi olarak, ülkemizin teknolojiyi tüketen değil üreten ülke konumuna gelmesi için çok çalışıyoruz. Bu kapsamda 4,5G ve 5G teknolojilerini de çok önemli bir fırsat olarak değerlendiriyoruz. Turkcell olarak yerli üretimde belirli yüzdeleri tutturmaya değil, rekabetçi teknolojileri geliştirmeye odaklanmanın daha değerli olduğuna inanıyoruz. O nedenle 4,5G’de yerli baz istasyonu geliştirme konusunda Türkiye’nin en önemli şirketlerinden birisi olan ASELSAN ile yaptığımız iş birliğinin de çok değerli olduğunu düşünüyorum.

Biz bu süreci bir yerli baz istasyonu alımı olarak değil, teknolojik olarak rekabetçi, teknik yeterliliği yüksek, satış sonrası desteği sağlayan, yeni teknolojileri yakından takip eden ve uygulayan uçtan uca bir çözüm olarak görüyoruz. Çabalarımızın karşılığını yakın gelecekte alacağımıza eminim.”

-“Ürünümüz rekabetçi hale geliyor”

ASELSAN Genel Müdür Yardımcısı Yavuz Bayız da “Turkcell’in yerli baz istasyonu için sipariş görüşmelerine başlamış olması Türkiye’deki mobil haberleşme için bir dönüm noktasıdır. 2013 yılında ULAK projesinin ilk imza törenindeki heyecanı bir kez daha yaşıyoruz” ifadelerini kullandı.

Yerli baz istasyonunun 8 aydır Turkcell laboratuar ve saha testlerinde olduğu bilgisini veren Bayız, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Ürünümüz Turkcell’in ihtiyaçları doğrultusunda şekilleniyor ve rekabetçi hale geliyor. 4,5G Türkiye’de sadece hızların 1000 Mbit/s’lere çıkması ile değil, yerli baz istasyonunun kullanıldığı ilk mobil teknoloji olarak da tarihe geçecek.”

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir