Ana Sayfa / Gündem / Uğur Mumcu’nun ölümünün 23. yılı
Ugur-Mumcu

Uğur Mumcu’nun ölümünün 23. yılı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, gazeteci-yazar Uğur Mumcu’nun ölümünün 23. yılı dolayısıyla yayımladığı mesajda, “Uğur Mumcu, cumhuriyetin ve kazanımlarının tehdit altında olduğunu yazmaktan, yolsuzlukları açığa çıkarmaktan hiçbir zaman çekinmedi” değerlendirmesinde bulundu.

Kılıçdaroğlu mesajında, 24 Ocak 1993’te düzenlenen bir bombalı saldırı sonucu hayatını kaybeden gazeteci-yazar Uğur Mumcu’yu andı.

Mumcu’nun, laik ve demokratik Türkiye Cumhuriyeti’nin, Atatürk ilke ve devrimlerinin yılmaz savunucusu olduğunu vurgulayan Kemal Kılıçdaroğlu, “Özgür ve bağımsız Türkiye sevdalısı Uğur Mumcu’nun katledilişinin üzerinden 23 yıl geçti. Geçen onca yıla rağmen, bu cesur kalemi susturan terör eyleminin arkasındaki karanlık eller, ne yazık ki hala ortaya çıkarılamadı” ifadesini kullandı.

Uğur Mumcu’nun, cumhuriyetin ve kazanımlarının tehdit altında olduğunu yazmaktan, yolsuzlukları açığa çıkarmaktan, hiçbir zaman çekinmediğini belirten Kılıçdaroğlu, Mumcu’nun canı pahasına doğruları yazdığını, baskıya ve tehdide boyun eğmediğini kaydetti.

Kemal Kılıçdaroğlu, şu görüşlerini paylaştı:

“Cumhuriyet Gazetesi’ndeki ‘Gözlem’ isimli köşesinden Türkiye’yi gözlemleyen, olayların üzerine korkusuzca giden Türkiye’nin aydınlık yüzü Uğur Mumcu’nun temsil ettiği değerlere ve gazetecilik ilkelerine, basının baskı altına alındığı bugün daha çok ihtiyacımız var. Uğur Mumcu’yu katledenler şunu çok iyi bilsinler; bağımsız, çağdaş, laik ve demokrat bir Türkiye düşüncesini paylaşan milyonlarca insan, Uğur Mumcu’ların aydınlattığı yolda yürümeye, mücadele etmeye devam ediyor, edecektir. Sizlerin bombaları, baskıları ve silahları, cumhuriyetimizin aydınlık yüzü olan düşünceleri yok edemeyecektir. Öldürseniz de hapse atsanız da doğruları karartmaya gücünüz yetmeyecek, hiçbir yalan sonsuza kadar saklı kalmayacaktır.”

“Uğur Mumcu, bedenen aramızdan ayrılmış olsa bile fikirleri, savunduğu ve inandığı değerleri var olacaktır” diyen Kılıçdaroğlu, mesajında şu ifadelere yer verdi:

“Mumcu’nun mücadelesini verdiği aydınlık, demokratik ve laik Türkiye Cumhuriyeti sevdamızdan ödün vermeyeceğiz. ‘Vurulduk ey halkım unutma bizi’ diyen ‘Sakıncalı Piyade’ Uğur Mumcu’yu unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız.”

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir