Ana Sayfa / Gündem / Türkiye’nin ilk EXPO’su cuma günü açılıyor

Türkiye’nin ilk EXPO’su cuma günü açılıyor

Olimpiyatlar ve Dünya Kupası’nın ardından en büyük organizasyon kabul edilen Dünya Botanik EXPO’su, “EXPO 2016 Antalya” adıyla cuma akşamı açılacak.

Dünya Botanik EXPO’su, 160 yıllık EXPO tarihinde ilk kez Türkiye’de açılacak. Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Antalya’nın Aksu ilçesi sınırları içinde kurulan bin 121 dönümlük sergi alanında cuma günü resmen açılacak EXPO 2016 Antalya, 191 gün boyunca açık kalacak.

Teması “çiçek ve çocuk”, sloganı “gelecek nesiller için yeşil bir dünya” olan EXPO 2016 Antalya ile Türkiye, tarihi ve kültürel mirasını, biyoçeşitlilik yönünden zenginliğini, tarımsal ve ekonomik potansiyelini dünyaya tanıtma imkanına sahip olacak.

Organizasyon çerçevesinde 6 ay boyunca ulusal ve uluslararası konserler, kongre ve sempozyumlar, dans gösterileri, müzikaller, tiyatrolar, atölye çalışmaları, milli ve özel gün ile ramazan ayı etkinlikleri, sokak eğlenceleri gibi programlar düzenlenecek.

Kentin turizm dinamiklerine yeni bir zenginlik olarak katılacak EXPO 2016 Antalya’yı yaklaşık 8 milyon kişinin ziyaret etmesi bekleniyor.

expo-insan

1,7 milyar lira harcandı

Projesi yaklaşık 3 yıldır süren EXPO 2016 Antalya cuma günkü açılışa hazırlanırken, proje yaklaşık 1,7 milyar liraya mal oldu.

Türkiye ve diğer ülkelerin bahçe kültürlerinin sergileneceği bir EXPO olması nedeniyle, alanın bitkilendirilmesi ve yeşil dokusu büyük önem arz ediyor.

Sergi alanına çalı bitkileri hariç 120 türde yaklaşık 25 bin ağaç dikildi. Bunlar arasında İzmir’in Ödemiş ilçesi Bademli köyünden getirilen ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından toprakla buluşturulan 945 yıllık zeytin ağacı ile sanatçılar tarafından dikilen ağaçlar da yer alıyor.

Sergi alanında 650 bin metrekare yeşil alan, 300 bin metrekare “ayak basılacak alan”, 80 dönüm de göl alanı bulunuyor.

Osaka’dan sonra en yüksek katılımlı EXPO

Uluslararası Sergiler Bürosu (BIE) verilerine göre, EXPO düzenlenen A-1 kategorisindeki botanik EXPO’lar içinde en yüksek katılımın olduğu şehir, Japonya’nın Osaka kenti oldu. Osaka’ya 1990 yılında 78 ülke katıldı.

EXPO 2016 Antalya da Osaka’nın ardından katılımcı ülke sayısı bakımından en yüksek katılımın gerçekleştiği ülke oldu.

EXPO’ya katılmak üzere bugüne kadar 51 ülke sözleşme imzaladı. Bu ülkeler şöyle:

“Sudan, Güney Kore, Pakistan, Gürcistan, Türkmenistan, Kenya, Yemen, Nepal, Moritanya, Sierra Leone, Tanzanya, Çin, Japonya, Gine, Senegal, Nijer, Filistin, Bangladeş, Kosova, Katar, Madagaskar, Hollanda, Burundi, Eritre, Komorlar Birliği, Zimbabve, Azerbaycan, Moldova, Benin, İngiltere, Gana, Macaristan, İtalya, Somali, Sri Lanka, Tayland, Hindistan, Myanmar, Kazakistan, Meksika, Uganda, Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti, Etiyopya, Bosna Hersek, Ukrayna, Güney Afrika Cumhuriyeti, Kamerun, Kongo Demokratik Cumhuriyeti, Almanya, Sırbistan ve Bulgaristan.”

EXPO 2016 Antalya’nın resmi olmayan katılımcıları ise Hong Kong, Çin Taipei, Rus Kültür Derneği AŞ olacak.

Expo-Antalya

Dünyanın biyoçeşitliliği EXPO’da buluşacak

EXPO 2016 Antalya’da 51 ülkenin bahçesinin yanı sıra oluşturulan tematik ve koleksiyon bahçeleriyle yüzlerce endemik bitki türü görülebilecek.

Tematik bahçelerde kaktüs, etli yapraklı ve gövdeli bitkiler, su kıyısı, kenarı ve içinde yetişen sucul bitkiler, yulaf, nohut, mercimek, buğday gibi yerel ve yabani tür tarla bitkisi, soğan ve yumrulu bitkiler ile tıbbi aromatik bitkiler yer alacak.

Alanda oluşturulan Türkiye Biyoçeşitliliği Tema Parkuru’nda ise Avrupa-Sibirya, İran-Turan ve Akdeniz bitki coğrafyası bölgelerinden bitki türleri sergilenecek. Parkurda 565 türde bitki yer alacak.

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir