Ana Sayfa / Dünya / ‘Türkiye’de risk azalt’

‘Türkiye’de risk azalt’

JP Morgan, Türkiye piyasaları için “Siyasi belirsizlik risk azaltımı gerektiriyor” açıklamasında bulundu.

JP Morgan, Başbakan Davutoğlu’nun beklenmedik bir şekilde görevinden ayrılma niyetini ortaya koyması ve AK Parti’nin 22 Mayıs için olağanüstü kongre kararı almasının ortaya çıkardığı belirsizliğin risk azaltımı gerektirdiğini bildirdi.

JP Morgan bugün yayınladığı raporda, Başbakan Davutoğlu’nun görevi bırakma kararı almasıyla birlikte Türk Lirası, Türkiye’nin yerel para ve döviz cinsinden tahvilleri ile hisse senetleri için tahvsiyelerini aşağı yönlü revize ettiklerini bildirdi.

JP Morgan, Türk Lirası’nın GBI-EM model portföyü içindeki ağırlığını belirsizlik ve yüksek risk primi nedeniyle ‘ağırlığını azalt’a indirirken, yerel para cinsinden tahvillerin aynı portföydeki ağırlığını da ‘ağırlığını artır’dan ‘piyasa ağırlığı’ seviyesine çekti.

Türkiye’nin yabancı para cinsinden tahvillerini EMBIGD model portföyündeki ağırlığını yükselen politik stresin daha yüksek getiri farklarına yol açmasının muhtemel olduğuna işaret ederek ‘ağırlığını azalt’a çekin JP Morgan, Türk hisse senetleri için tavsiyesini de ‘ağırlığını artır’dan ‘nötr’e düşürdü.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir