Ana Sayfa / Gündem / “Türkiye temel bilimlere odaklanmalı”

“Türkiye temel bilimlere odaklanmalı”

Koç Üniversitesi’ni ziyaret eden, Nobel Kimya Ödülü’nün sahibi Prof. Dr. Aziz Sancar, ABD dahil pek çok ülkede araştırmacılar üzerinde patent geliştirme baskısının olduğunu ve bunu özellikle Türkiye’de de gözlemlediğini belirterek, Türkiye’nin temel bilimlere odaklanması gerektiğini kaydetti. 

Koç Üniversitesi tarafından yapılan açıklamaya göre, Prof. Dr. Sancar’ın Koç Üniversitesi’ni ziyareti, başarılı olan ancak yeterli eğitim imkânı bulunmayan Mardin’li bir kız öğrenci için de tam burslu eğitim fırsatının kapısını araladı.

Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan, bundan sonra Mardin’li başarılı bir öğrencinin Anadolu Bursiyerleri Programı kapsamında, “Prof. Dr. Aziz Sancar Bursiyeri” olarak, Koç Üniversitesi’nde eğitim göreceğini açıkladı.

Prof. Dr. Aziz Sancar, Prof. Dr. Umran İnan’ın ev sahipliğindeki ziyareti sırasında “Hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetikbilgisini nasıl koruduğunu haritalandıran araştırmaları” hakkında katılımcılara bir seminer verdi. Türkiye´de bulunduğu süre boyunca çeşitli toplantı ve etkinliklere katıldığını belirten Prof. Dr. Aziz Sancar, “Türkiye’de pek çok konuşma yaptım ve bunlar daha çok Nobel üzerineydi. Ancak, Koç Üniversitesinin bilime verdiği değer ve yüksek katkılardan dolayı burada bilim konuşacağım” dedi.

– “Türkiye’de temel bilim alanındaki araştırmalar daha çok teşvik edilmeli”

Nobel Kimya Ödülü’ne layık görülen “Hücrelerin hasar gören DNA’ları nasıl onardığını ve genetik bilgisini nasıl koruduğunu haritalandıran araştırmaları” hakkında seminer veren Prof. Dr. Aziz Sancar, “Gelir getirme potansiyeli olup olmadığı, kansere çare olup olmayacağı düşünülmeden sadece bilimsel araştırmaya odaklanmak çok önemli. Türkiye’de de temel bilim alanındaki araştırmaların daha çok teşvik edilmesi gerekiyor. Çünkü bilim adına yapılan her araştırmanın eninde sonunda insanlığa fayda sağlayacağına inanıyorum.” ifadelerini kullandı.

Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan ise Türkiye’nin yetiştirdiği bilime ve insanlığa önemli katkılarda bulunan bir bilim insanını ağırlamaktan büyük mutluluk duyduklarını belirterek, Koç Üniversitesi olarak Prof. Dr. Aziz Sancar adına “Anadolu Bursiyerleri Programı” kapsamında bir kız öğrencinin okutulması için burs fonu oluşturdukları bilgisini verdi.

İnan, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Prof. Dr. Aziz Sancar’ın ülkemize kazandırdığı şerefi vatandaşlar olarak hepimiz üzerimizde taşıyoruz. Bir araştırma üniversitesi olarak bu ziyaret nedeniyle de büyük gurur duyuyoruz. Koç Üniversitesi olarak, Prof. Dr. Aziz Sancar’ın üniversitemizi ziyaretinin anısına Mardin’li ve tercihen kız olmak üzere bir öğrenciye, Aziz Sancar Bursiyeri olarak bu seneden itibaren burs verme kararı aldık. Bu bursu kullanan öğrenci mezun olduğunda da onun yerine yine Aziz Sancar Bursiyeri olarak bir başka öğrenci alacağız. Böylece, bundan sonraki süreçte, Koç Üniversitesi olarak artık sonsuza kadar bir Aziz Sancar Bursiyerine eğitim imkânı sunmuş olacağız.”

Prof. Dr. Aziz Sancar, seminer sonrasında Koç Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Umran İnan tarafından onuruna verilen yemeğe katıldı. Prof. Dr. Aziz Sancar, Araştırma ve Geliştirmeden Sorumlu Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İrşadi Aksun, Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Fikri Karaesmen, Fen Fakültesi Dekanı Alphan Sennaroğlu, Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü Yrd. Doç. Dr. Funda Şar, Koç Üniversitesi Öğrenci Dekanı Prof. Dr. Bilgen Bilgin ve diğer davetlilerin eşlik ettiği yemekte, eski öğrencisi olan ve halen birlikte araştırmalar yürüttüğü Koç Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Halil Kavaklı’yla da bir araya gelme fırsatı buldu.

Koç Üniversitesi ziyareti sırasında Laboratuvar çalışmalarını da izleyen Prof. Dr. Aziz Sancar, Mühendislik Fakültesi ve Fen Fakültesi öğretim üyelerinin yanı sıra Moleküler Biyoloji ve Kimya Biyoloji Lisansüstü öğrencilerinin sorularını da yanıtladı. Prof. Dr. Aziz Sancar’ın Koç Üniversitesi’ndeki semineri Koç Üniversitesi’nin herkes için bilim sitesi olan “https://kurious.ku.edu.tr” üzerinden canlı olarak yayınlandı.

 

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir