Ana Sayfa / Politika / Elitaş:Türkiye markası için gayret göstereceğiz

Elitaş:Türkiye markası için gayret göstereceğiz

Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Türkiye’nin ihracat atağı için küresel ölçekte başlatılan Turkey Discover the Potential iletişim kampanyasına ilişkin, “Algıyı oluşturabilmek için, zihinlerde belli bir yer edebilmek için tek bir imajla, tek bir desenle ve tek bir şekille hedef kitlelere ulaşmanız gerekir” dedi.

Elitaş, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun katılımıyla, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) ve Ekonomi Bakanlığı tarafından organize edilen Türkiye Markası İletişim Kampanyası programında ihracat performansı hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Türk ihracatçılarının, bugüne kadar çeşitli fuar ve organizasyonlarla yurt dışında Türkiye markasını pekiştirdiğini belirten Elitaş, çalışmaların daha sistemli bir şekilde artırılacağını söyledi.

Elitaş, Turkey Discover the Potential iletişim kampanyasının bütüncül etkilerine ilişkin, şunları kaydetti:

“Algıyı oluşturabilmek için, zihinlerde belli bir yer edebilmek için tek bir imajla, tek bir desenle ve tek bir şekille ulaşabileceğiniz hedef kitlelere ulaşmanız gerekir. 1 Aralık’tan itibaren başlattığımız ve 31 Aralık’ta sona erecek yurt dışındaki televizyonlarda, gazetelerde ve dergilerde imajını ve markasını oluşturabilen, gücünü ve potansiyelini keşfet çağrısıyla bir taraftan yurt dışında Türkiye’ye yatırım yapmak için hevesli olan iş alemini buraya çağırabilmek için iletişim çalışması yapacağız.

Türkiye’nin doğal güzellikleriyle turizm imkanlarını nasıl kullanabileceğimiz konusunda Türkiye’yi tanıtabilmek, öte yandan da Türkiye iş adamlarını kendilerine bir motivasyon sağlayabilmek için, dünyadaki paydaşları ve iş ortaklarıyla daha heyecanlı bir şekilde ortaya çıkabilmek için verilmiş bir enerji, sinerji diyebiliriz.”

– “Yıl sonunda miktar bazında ihracatta yüzde 1-1,5 artış sağlayacağımızı öngörüyoruz”

Pazarlamada en önemli yöntemin hedef kitlelere ulaşabilmek olduğunu anlatan Elitaş, tanıtım kampanyalarında kullanılan turkuaz rengin kitleleri etkileyeceğine dikkati çekti.

Elitaş, “Her gün değişik yöntemlerle, değişik sistemlerle değil ama baktığınızda, uzaktan gördüğünüzde turkuaz bir rengi gördüğünüzde ‘Bu Türkiye markası mıdır?’ diye bir algı oluşturmak için gayret göstermeliyiz” ifadelerini kullandı.

Turkey Discover the Potential kampanyasıyla ilgili yurt içi çalışmaları da artıracaklarını vurgulayan Elitaş, 2016 yılı ihracatında artış sağlamak için çalışacaklarını dile getirdi.

Elitaş, bu yılın ihracat çevreleri ve Türkiye ekonomisi için zorluklarla dolu bir süreç içerdiğini anımsatarak, şöyle devam etti:

“Zor bir süreçten geçtik. Dünya ekonomisinde ortaya çıkan daralmayla birlikte Türkiye de bundan nasibini aldı. Bizim hesaplarımıza göre 2015 yılının 10 ayında kur endeksli 11 milyar dolarlık bir ihracat eksikliğimiz ortaya çıkacak ama miktar bazında baktığımızda yüzde yaklaşık 1,5 ihracat artışı olduğunu görüyoruz. Yıl sonu itibarıyla burada toplam 13 milyar dolarlık bir ihracat azalmasıyla karşı karşıya kalacağımızı ama yine miktar bazında yüzde 1-1,5 artış sağlayacağımızı öngörüyoruz.”

Gelecek yılın, ihracat çevreleri için zorlu bir dönem olacağına işaret eden Elitaş, yeni pazarlara doğru açılmanın önemine dikkati çekti.

Elitaş, Türkiye’nin zenginliklerini dünyaya anlatabilmek için sürekli koşması gerektiğini belirterek, eski yöntemler yerine, koordineli ve sistemli bir performans sergilenmesi gerektiğini söyledi.

– “2016, koşarak dünyanın ulaşılmayacak yerlerine ulaşmamız gereken bir yıl”

Bakan Elitaş, henüz keşfedilmemiş önemli pazarların bulunduğunu belirterek, “Başta Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) olmak üzere, TİM, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve diğer tüm sivil toplum üyeleri dünyayı karış karış gezerek Türkiye’yi tanıtmak, mallarımızı oraya satabilmenin, pazarlayabilmenin yöntemlerini bulmamız gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin küresel gelişmeleri lehine kullanabildiği için sergilediği başarılı ihracat performansına işaret eden Elitaş, “2014 yılına kadar gelen süreç içerisinde, konjonktürel iyileşmenin verdiği etkilerin Türkiye’nin iyi değerlendirilmesiyle bir noktaya doğru geldiğimizi ifade etmek istiyorum ama 2016 yılının konjonktürel gelişmelerin minimum seviyeye ineceği, artık özelliklerimizle ön plana çıkacağımız, koşarak dünyanın ulaşılmayacak yerlerine ulaşmamız gereken bir yıl olduğunu düşünüyorum. Burada bulunan tüm katılımcıların bu şevkle çalışacaklarına inanıyorum” diye konuştu.

– Toplantıdan Notlar

Toplantıya, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yanı sıra Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ekonomi Bakanı Mustafa Elitaş, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Volkan Bozkır ile Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal da katıldı.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, Milli Takım Teknik Direktörü Fatih Terim, Koç Holding Yönetim Kurulu Üyesi Ali Koç, Hürriyet Gazetesi Yönetim Kurulu Başkanı Vuslat Doğan Sabancı, Eczacıbaşı Yönetim Kurulu Başkanı Bülent Eczacıbaşı, İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil, TTNET Bireysel İş Birimi Genel Müdürü ve Avea Genel Müdürü Erkan Akdemir ve Modacı Dilek Hanif başta olmak üzere iş, sanat ve spor dünyasından da birçok isim toplantıda yer aldı.

Toplantı konuşmaların ardından toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Öte yandan toplantıda, Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun konuşması sırasında katılımcılar arasında bir kadın bayıldı. Bayılan kadına ilk müdahale sağlık görevlileri tarafından yapıldı. Kadının sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir