Ana Sayfa / Gündem / Türkiye ile Çin arasında e-ipek yolu kurulacak
Sirket-anlasma

Türkiye ile Çin arasında e-ipek yolu kurulacak

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ve Çin Uluslararası Ticareti Geliştirme Konseyince, iki ülke arasında “e-ipek yolu”nun hayata geçirilmesi ve ortak e-ticaret bölgeleri kurulması hedefiyle işbirliği anlaşmasına imza atıldığı bildirildi.

EBSO’nun açıklamasına göre, 55 milyon nüfusu, 800 milyar dolar yıllık gayri safi yurt içi hasılası (GSYİH) ve 260 milyar dolar ihracatı ile Çinli e-ticaret şirketlerinin merkezi Zhejiang eyaletindeki Çin Uluslararası Ticareti Geliştirme Konseyi (CCPIT) ile EBSO arasında işbirliği anlaşması imzalandı.

Dünyanın en gelişmiş 20 ekonomisinin oluşturduğu G20’nin iş dünyasındaki yansıması Business 20’nin (B20) açılışı için Çin’e gittiği aktarılan EBSO Başkanı Ender Yorgancılar, anlaşma ile Türkiye ve Çin Halk Cumhuriyeti arasında “e-ipek yolu” hayata geçirilmesi ve ortak e-ticaret bölgeleri kurulması hedeflendiğini belirtti.

Yorgancılar, “2016’da dünya ekonomisindeki büyümenin önemli unsurlarından biri, Çin olacak. E-ticaretin sınır ötesi gelişip büyümesi, KOBİ’lerimizin geleceği açısından çok önemli. Anlaşma, e-ticarette uygulanan başarılı modeli Türkiye’de de gerçekleştirmemize ve KOBİ’lerimize yeni fırsat kapıları açılmasına zemin oluşturacak” ifadelerini kullandı.

Yorgancılar, temasları sırasıda ayrıca Zhejiang’ın Hangzhou şehri ile İzmir arasında ikili ticaret ve yatırım alanlarında işbirliğinin geliştirilmesine yönelik çalışmaları vurguladığını bildirdi.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir