Ana Sayfa / Genel / Türkiye dünyada en çok çamaşır suyu tüketen ülke
temizlik-deterjan

Türkiye dünyada en çok çamaşır suyu tüketen ülke

VissPlus Genel Müdürü Ferhat Sucu, “Türkiye’de 2015 yılında çamaşır suyu pazarı 350 milyon liralık bir ciroya, yıllık hane başına çamaşır suyu tüketim miktarı ise 14 litreye ulaştı. Bu rakam aynı zamanda dünyada en çok çamaşır suyu tüketen ülkenin Türkiye olduğunu gösteriyor” dedi.

VissPlus şirketinin ilk markası “Vissmate”in tanıtımı için basın toplantısı düzenleyen Sucu, Türk insanın bulunduğu coğrafyadaki en temiz topluluk olduğunu, neredeyse herkesin evinde temizlik ürünü bulunduğunu söyledi.

Sucu, Türkiye’de ev bakım kategorisinin her yıl farklı ürünlerle hızlı şekilde büyüdüğünü belirterek, şunları kaydetti:

“Türkiye’de ev bakım pazarı, çamaşır suları ve ev temizleyiciler olarak iki ana kategoride raporlanıyor. Çamaşır suları kıvamlı ve kıvamsız olmak üzere iki alt kategoride analiz ediliyor. Ev temizleyicisi kategorisi ise toplam yedi alt kategoriye sahip. Pazar büyüklüklerine bakıldığında ise çamaşır suyu pazarı Türkiye’de 2015 yılında 350 milyon liralık, ev temizlik ürünleri de 500 milyon liralık ciro ile 2015 yılını kapattı. Pazarın toplam büyüklüğü ise şu anda 875 milyon lira. Bu rakamlara ev dışında tüketilen ürünler dahil değil. Onlarla beraber pazar çok daha büyük rakamlara ulaşıyor.”

– “1 milyon lira civarında Ar-Ge harcaması yaptık”

Sucu, çamaşır suyu pazarının, toplam pazar içinde en büyük paya sahip olduğuna dikkati çekerek, Türkiye’de pazarın her yıl yüzde 8 büyüdüğünü anlattı.

Türkiye’de yıllık hane başına çamaşır suyu tüketim miktarının 14 litreye çıktığını aktaran Sucu, “Bu rakam aynı zamanda dünyada en çok çamaşır suyu tüketen ülkenin Türkiye olduğunu gösteriyor” bilgisini verdi.

Sucu, sektöre son giren marka olmalarına rağmen, sadece çamaşır suyu Ar-Ge’si için 1 milyon lira civarında harcama yaptıklarını belirterek, “Diğer ev bakım ürünleriyle ilgili Ar-Ge çalışmalarımız devam ediyor. Çamaşır suyu için 5 yılda toplam yatırım tutarımız 10 milyon dolar” ifadelerini kullandı.

Yüzde 100 yerli sermayeyle kurdukları Vissmate’te şu an için başka ortakları bulunmadığının altını çizen Sucu, bir ortaklık yapıp yapmayacaklarının ise henüz belli olmadığını söyledi.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir