Ana Sayfa / Enerji / Turkcell’den 105 milyonluk enerji tasarrufu
Turkcell-2

Turkcell’den 105 milyonluk enerji tasarrufu

Turkcell’in, altyapı ve iş süreçlerinde çevre dostu çözümleri kullanarak 2015 yılında yaklaşık 105 milyon kilovatsaat enerji tasarrufu sağladığı bildirildi.

Turkcell’den yapılan açıklamaya göre, enerji tasarrufuna yönelik teknoloji ve uygulamaları iş süreçlerinin her aşamasında hayata geçiren Turkcell, hem çevre korumasına hem de Türkiye’nin enerji faturasının azaltılmasına katkı sağlıyor. 2015 yılı boyunca uygulanan verimlilik ve tasarruf çözümleri sayesinde 105 milyon kilovatsaate yakın enerji tasarrufu sağlandı. Ortaya çıkan tasarruf miktarı ise 29 milyon lirayı buldu. Bu tasarrufla çevreye yaklaşık 62 bin 950 ton daha az karbondioksit salınımı gerçekleştirilirken, ortaya çıkan enerji tasarrufunun miktarı ise 38 bin 858 hanenin bir yıllık toplam elektrik tüketimi seviyesine ulaştı. Turkcell ayrıca bir yıldaki toplam karbondioksit azaltımıyla 101 bin yetişkin kızılçam ağacının yaptığına eşit karbondioksit azaltımı yaptı.

Turkcell ayrıca hibrit iletişim ünitelerinin yanı sıra elektrik şebekesinin ulaşamadığı 26 noktaya kurduğu güneş panelleri ve rüzgar türbinleriyle çalışan iletişim üniteleriyle de enerji tasarrufuna katkı sağladı.

– Turkcell Plazalarda bir yılda 5 milyon kilovatsaatlik enerji tasarrufu 

Tasarruf konusunda yaptığı çalışmaları sadece altyapı ile kısıtlı tutmayan Turkcell, binalarındaki elektrik ve mekanik sistemlerde de enerji tasarrufu çalışmalarını sürdürdü. Bu sayede de 2015’de bin 850 hanenin yıllık enerji tüketimine karşılık gelen 5 milyon kilovatsaat enerji tasarrufu sağlandı.

– “Turkcell, Türkiye’de ISO 14064 alan ilk GSM operatörü oldu”

Turkcell’in, sera gazı salımlarını belirlemesi, izlemesi, raporlaması ve azaltımı konularında tutarlılık ve şeffaflık göstermesi ve şirkette sera gazı yönetimi stratejileri geliştirmesiyle uygulamasının yanı sıra gelecek için planlar oluşturması gibi çalışmaları, bağımsız denetçi kuruluşlar tarafından doğrulandı. Bu sayede Turkcell, kurumsal sera gazı emisyonlarının hesaplanması ve raporlanması belgesi olan “ISO 14064″ü Türkiye’de almaya hak kazanan ilk GSM operatörü oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı İlker Kuruöz, bir yandan müşterilerine yenilikçi ve teknolojik ürünler sunarken bir yandan da yaşanabilir bir çevre için sosyal ve kurumsal yönetim alanlarında üzerlerine düşen görevi en iyi şekilde yerine getirmek için çalıştıklarını belirtti.

Kuruöz, şunları kaydetti:

“Bu amaçla işimizin her aşamasında çevre dostu çözüm ve uygulamaları kullanıyoruz. Bunun için yatırımlarımızı sürekli artırıyoruz. 2015’te kendi şebekemizdeki çevre dostu sistemlere yaptığımız yatırımın toplam miktarı 64 milyon TL’ye ulaştı. Yaptığımız yatırımlar sonucu 2015’te enerji kullanımında yaklaşık 105 milyon kilovatsaatlik bir tasarruf sağladık. Ortaya çıkan bu tasarruf miktarının sürdürülebilir kalkınma alanında ülkemiz ve sektörümüz için çok önemli bir değer olduğunu düşünüyoruz. Şirket olarak önümüzdeki yıllarda da çevresel sürdürülebilirlik çalışmalarımıza artırarak devam edeceğiz. Çevreyi koruyan, verimlilik ve tasarruf sağlayan uygulamalarımızla çalışmalarımızı aralıksız sürdüreceğiz.”

– “e-fatura ve SMS-fatura kullanımıyla yılda 21 bin 559 ağaç kesilmekten kurtuluyor”

Turkcell, enerji tasarrufu bilincini şirketle sınırlamayarak abonelerine de yaymayı amaçlıyor. Bu amaçla hem kağıt tüketimini hem karbon salınımını azaltan çevre dostu bir uygulama olarak e-fatura ve SMS-fatura kullanımını teşvik ediyor. Bu sayede toplamda sadece bir ayda 105 ton daha az kağıt kullanımı gerçekletirilerek ayda bin 799 ağaç kesilmekten kurtarılıyor. Böylece bir yılda 21 bin 588 ağacın varlığı korunuyor.

– “2015’te M2M çözümleriyle daha az yakıt tüketildi”

Turkcell makinelerarası iletişim (M2M) çözümlerinin daha fazla kullanılmasıyla birçok alanda da enerji tasarrufu ve ülke ekonomisine katkı sağlandı. Lojistikten tarıma, su ve elektrik sayaçlarından beyaz eşya sektörüne ve konutlara kadar kullanım alanı çok geniş teknoloji sayesinde 2015’te ülke ekonomisine 2,1 milyar TL’den fazla fayda sağlandı. Turkcell M2M Akıllı Araç çözümleri sayesinde ise sadece trafikteki araçların yakıt tüketiminin azalmasıyla 1,5 milyar TL’lik tasarruf edildi.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir