Ana Sayfa / Şirketler / Turkcell, mesajlaşma deneyimini iyileştirecek projede yer aldı
Turkcell

Turkcell, mesajlaşma deneyimini iyileştirecek projede yer aldı

Aralarında Turkcell’in de bulunduğu dünyanın önde gelen GSM operatörleri, Android üzerinden Zengin İçerikli İletişim Hizmetleri’nin (RCS) sunulması amaçlanan projede anlaştı.

Turkcell açıklamasına göre, dünyanın önde gelen GSM operatörlerinin bir araya geldiği Dünya Mobil Kongresi’nde Android üzerinden Zengin İçerikli İletişim Hizmetleri sunulmaya başlanacak projenin ilk adımı atıldı. GSMA’in başlattığı ve Türkiye’den Turkcell’in imza attığı proje sayesinde Google tarafından sunulan Android RCS istemcisi global bir profil ile tüketicilerin cihazları üzerinden bu hizmetlere erişmesine imkan verecek.

GSM Birliği’nin ön ayak olduğu Zengin İletişim Hizmetlerinin (RCS) kullanılabilirliğini hızlandıracak mobil endüstri girişimi ile dünyadaki tüm operatörlerin açık, tutarlı ve küresel olarak karşılıklı çalışabilecekleri mesajlaşma hizmetleri Android cihazlarda sunulabilecek. Anlaşma ile operatörler, GSMA’nın RCS şartları ile Google tarafından sağlanacak olan bir Android RCS istemcisine dayanan ortak ve evrensel bir profile geçiş yapmayı da kabul etmiş oldular.

Evrensel RCS profili sayesinde grup sohbeti, yüksek çözünürlüklü fotoğraf paylaşımı ve okundu bilgileri gibi birçok özellik artık operatörlerin mesajlaşma hizmetlerinin bir parçası haline geliyor ve dünya genelinde 4 milyarın üzerindeki SMS kullanıcılarının deneyimlerini iyileştiriyor. İleri düzey çağrı özellikleri de gelecekte Google tarafından desteklenecek.

Dünyadaki tüm Android kullanıcılarının mesajlaşma deneyimlerinin iyileştirilmesi amaçlanan proje ile dünyadaki operatörler ve tüm Android cihazlar arasındaki mesajlaşma deneyimi yeni bir boyuta taşınırken, geliştirilen servislerin deneme ve kullanıma sunulma süreleri de ciddi oranda kısalıyor. Evrensel profil, resmi bir GSMA akreditasyon süreciyle desteklenecek ve diğer işletim sistemleri tarafından da uygulanabilir olacak. Google ayrıca, istemcinin evrensel profil şartlarına uygun açık kaynaklı bir sürümünü de sunacak ve RCS istemci deneyimini iyileştirmek için geliştirici API’leri sağlayacak.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir