Ana Sayfa / Teknoloji / Türk Telekom’dan “Konforlu Hayat Platformu”
Turk-Telekom

Türk Telekom’dan “Konforlu Hayat Platformu”

Türk Telekom Grubu, “Türk Telekom Konforlu Hayat Platformu” ile müşterilerin günlük hayatlarındaki konforunu artıracak.

Türk Telekom Grubu’ndan yapılan açıklamaya göre, Grup, bir ilke daha imza atarak bireylerin günlük hayatına kolaylık ve konfor getiren “Türk Telekom Konforlu Hayat Platformu”nu hayata geçirdi.

Müşterilere, günlük hayatlarında sık kullandıkları araçları, cihazları ve mekanları her an, her yerden kontrol etme imkanı veren platform, zamandan ve kaynaktan tasarruf sağlıyor. Platform, Yuvam, Aracım, Sağlığım ve Sevdiklerim olmak üzere dört ana kategoride sunduğu yenilikçi ürünlerle müşterilerin gündelik hayatına kolaylık, konfor ve verimlilik getiriyor.

Türk Telekom Konforlu “Hayat – Yuvam” kategorisinde Uzaktan İzleme ve Uzaktan Ev Kontrolü paketleri bulunuyor. Uzaktan İzleme paketi, gece görüşlü Wi-Fi kamera sayesinde bireylerin evlerini 7/24 canlı izleyebildiği, istediği görüntüyü kaydedebildiği, kamera açısını uzaktan değiştirebildiği, böylece evi uzakta olduğu durumlarda dahi kontrol altında tutabildiği bir hizmet paketinden oluşuyor.

Uzaktan Ev Kontrolü ise kamera, hareket algılayıcı, kapı/pencere algılayıcı, siren gibi cihazlar, akıllı kutu ve özel platformu sayesinde bireylerin evlerini her an izleyebildiği ve yönetebildiği bir platformu tüketicilerin hizmetine sunuyor. Tüketiciler, evde ne olup bittiğini her an, her yerden rahatça takip edebiliyor, kontrolü elinde bulunduruyor.

Platformdaki “Aracım Kategorisi”nde yer alan Araç Kontrol ürünü sayesinde araç sahibi, aracının nerede olduğunu, geçmişte hangi seyahatleri yaptığını ve detaylarını, sürüş skorunu/hatalarını görebiliyor, kısa süreliğine park ettiği yerden aracı çekiliyor mu anında haberi olabiliyor.

Diğer bir ürün Güvenli Motosiklet sayesinde motosiklet tutkunu bir sürücü, arkadaşlarıyla kafede otururken motosikleti ne durumda, devrildi mi, bıraktığı yerde mi aklı kalmıyor, herhangi bir olumsuz durumda anında haberi olacağını biliyor.

“Sağlığım” kategorisi altında yer alan ve kronik hastalıkların takibini kolaylaştıran Kronik Hastalık Takip sayesinde ise tansiyon hastası olan annesinin yanında olmadığı anlarda aklı annesinde kalan bir tüketici, annesinin tansiyonunda oluşabilecek bir düzensizlik durumundan hemen haberdar olacağını biliyor ve içi rahat bir şekilde işlerine devam edebiliyor.

– “Tüketiciler, konfor, kontrol, kolaylık, güvenlik ve tasarruf bekliyor”

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türk Telekom Grubu Bireysel Pazarlama Genel Müdür Yardımcısı Dehşan Ertürk, oluşturdukları platform ile araçlar ve mekanlar üzerindeki güce ve kontrole tam anlamıyla müşterilerin hakim olmasını amaçladıklarını ifade etti.

Ertürk, Türk Telekom Konforlu Hayat Platformu’nu, bireylerin günlük hayatlarındaki ev, araç, sağlık gibi farklı alanlara yönelik konfor, kolaylık, kontrol ve verimlilik sağlayan yenilikçi ürün ve servisleri bir araya getirmek ve doğrudan müşterilerin kullanımına sunmak amacıyla hazırladıklarını aktardı.

Bu platformun, ebeveynlerin, çocukları evde bakıcıyla birlikteyken, çocuklarını her an her yerden rahatça izlemesine, bir aile tatile çıktığında evlerinin penceresinin açık kalıp kalmadığını kontrol edebilmesine olanak tanıdığını belirten Ertürk, şunları kaydetti:

“Bir araç sahibi, aracının nerede olduğunu, geçmişte yaptığı seyahatleri ve sürüş performansını/hatalarını görebilecek, bir sürücü kısa süreliğine park ettiği yerden aracının çekilip çekilmediğinden anında haberdar olabilecek. Bir motosiklet sürücüsü evinde otururken motosikleti yerinde duruyor mu, devrildi mi diye düşünmek zorunda kalmayacak, aracının hareketiyle ilgili herhangi bir değişiklikten anında bilgi sahibi olabilecek. Hastalar, kendi sağlık durumlarıyla ilgili soruları için doktora gitmeden destek ve yönlendirme alabilecek, anne veya babası kronik hasta olan kişiler, ebeveynlerinin tansiyon, şeker değerlerindeki kritik bir değişimi anında öğrenebilecek.

Kısacası bu platform, farklı alanlara yönelik ürün ve servislerin bir arada ve doğrudan müşteriye sunulması özelliğiyle sektörde bir ilk. Hedefimiz bu platform ile insanlar ve nesneler arasındaki deneyim ve etkileşime yeni ve teknolojik bir boyut katarak günlük hayatın her alanını akıllı ve konforlu hale getirmek. Türk Telekom Grubu olarak, gücümüz, büyüklüğümüz ve altyapımız sayesinde oluşturduğumuz platformumuz ile ‘Konforlu Hayat’ ayrıcalığını müşterilerimizin yaşamına dahil ediyoruz. Müşteri odaklı yaklaşımımızın bir sonucu olan ve ‘nesnelerin interneti’ kavramını ülkemizde ilk kez günlük hayata, bu derece yaygın ve faydalı bir şekilde dahil eden Türk Telekom Konforlu Hayat Platformu’nu müşterilerimizle buluşturmanın mutluluğunu yaşıyoruz.”

Tüketiciler arasında yaptıkları araştırmalarda konfor, kontrol, kolaylık, güvenlik ve tasarruf beklentilerinin öne çıktığını belirten Ertürk, “Teknoloji tüketicilerin hayatının her alanına yayıldı ve vazgeçilmez bir kavram haline geldi. Tüketiciler teknoloji sayesinde kendilerini daha güçlü, yetenekli, özgüvenli hissediyorlar. Biz de müşteri ve fayda odaklı yaklaşımımızı, güven veren bir hizmet kurgusuyla bütünleştirdiğimiz Türk Telekom Konforlu Hayat Platformu ile bu beklentileri karşılamaya odaklandık” ifadelerini kullandı.

Türk Telekom Konforlu Hayat Platformu için detaylı bilgi ve başvuru işlemleri için www.turktelekomkonforluhayat.com adresini ziyaret etmek yeterli.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir