Ana Sayfa / Tekstil / Türk firmaları Heimtekstil Fuarı’ndan umutlu
Heimtextil-fuari-2016

Türk firmaları Heimtekstil Fuarı’ndan umutlu

Türk ihracatçıları, Almanya’nın Frankfurt kentinde düzenlenen ve dünyanın önde gelen ev tekstili fuarlarından olan Heimtekstil Fuarı sayesinde pazar paylarını artırmayı hedeflediklerini belirtti.

Türkiye’den 211 firmanın katıldığı Heimtekstil Fuarı bugün sona eriyor.

Fuara ilişkin AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Türk ihracatçı kuruluşlarının temsilcileri, fuarın iş potansiyeli açısından beklentilerini karşıladığını ve gösterilen ilgiden memnun olduklarını ifade etti.

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TETSİAD) Genel Koordinatörü Haşim Büyükbalcı, fuara katılan Türk firmalarının sayısının geçen yıla oranla artmasının memnuniyet verici bir durum olduğunu dile getirdi.

Fuarın umulduğu gibi güzel geçtiğini vurgulayan Büyükbalcı, “Maalesef yakın zamanda Türkiye’nin komşularıyla yaşadığı bazı sorunlar oldu. Rusya ile ilgili ciddi bir ekonomik kriz yaşadık. Dolayısıyla o pazarlardaki kaybımızı burada telafi etme gibi bir çalışmamız oldu” dedi.

Büyükbalcı, fuardan önce çeşitli ülkelerde tanıtım yaptıklarını, fuarda bu çalışmaların meyvelerini toplamaya başladıklarını ve ihracattaki kaybı telafi edecek yeni pazarlara ulaşmayı hedeflediklerini söyledi.

-“Türkiye, ev tekstili sektöründe dünyada 4. sırada”

ABD pazarında daha fazla büyüme hedeflediklerine dikkati çeken Büyükbalcı, şöyle devam etti:

“ABD pazarında büyümemiz gerekiyor. ABD pazarına daha fazla mal satmaya çalışıyoruz ve o hedefe doğru ilerliyoruz. Japonya da bizim için önemli bir pazar ve Japonya pazarından şu an arzu ettiğimiz payı alamıyoruz. Bunun için çaba gösteriyoruz. Güney Amerika da bizim hedef pazarlarımız arasında. Afrika kıtası başlı başına önemli bir bölge. Bu bölgede çok fazla rakamsal gelişmelere ihtiyacımız var. Şu an gerçekleştirdiğimiz ticaret önemli boyutta değil. Yavaş yavaş çoğaltmaya çalışıyoruz.”

Büyükbalcı, Türkiye’nin ev tekstili sektöründe dünyada 4. sırada yer aldığını hatırlatarak, “Dünya birincisi açık arayla Çin. Ama Hindistan ve Pakistan gibi ülkelerle kafa kafaya gidiyoruz. Zaman zaman biz onları geçiyoruz bazen de onları bizi geçiyor. Yakın zamanda dünyada ikinci sırayı alacağımızı düşünüyorum” diye konuştu.

Türk ev tekstili sektörünün ihracatının yüzde 45’ini Avrupa Birliği (AB) ülkelerine gerçekleştirdiğini belirten Büyükbalcı, Avrupa ekonomisindeki olumlu gelişmelerle pazardaki payın da artacağının altını çizdi.

Büyükbalcı, Rusya ile yaşanan gerginliğin ardından Rusya pazarında yaklaşık yüzde 45 azalma olduğunu ancak bu boşluğu başka ülkelerle doldurmayı amaçladıklarını da sözlerine ekledi.
– “İstanbul’daki fuar artık Frankfurt’a ciddi bir rakip oldu”
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkan Vekili ve Denizli İhracatçılar Birliği (DENİB) Başkanı Süleyman Kocasert, “Türkiye, Avrupa’da bu sektörde birinci sırada. Bu sektör Türkiye için, Türkiye de bu sektör için çok önemli dersek hiç de iddialı ve abartılı bir ifade kulanmış olmayız” dedi.

İstanbul’da düzenlenen ev tekstili fuarının artık Frankurt’taki fuara ciddi bir rakip haline geldiğini anlatan Kocasert, şunları kaydetti:

“Frankfurt’taki fuar dünyadaki en önemli ev tekstili fuarından bir tanesi. Bu özelliğini koruyor, korumaya da devam edecek. Çünkü Avrupa’nın merkezi konumunda. Ama Orta Doğu’nun merkezi ve yıldızı parlayan bir kent İstanbul. Türk Hava Yolları (THY) yüzlerce noktaya uçuş gerçekleştiriyor, Avrupa’daki vize problemi Türkiye’de yok. İstanbul’un popülaritesi de her geçen gün artıyor. Ülke olarak da bu sektörde dünyada söz sahibiyiz. İstanbul fuarının da artık Frankfurt’a ciddi bir rakip olduğunu söyleyebiliriz.”
-“Fuara katılmak fabrikada büyük bir sinerji ortaya çıkarıyor”

Aydın Tekstil Yönetim Kurulu Başkanı Ali Aydın ise “Fuara katılmak fabrikada büyük bir sinerji ortaya çıkarıyor. Bu sinerji yeni ürünlerin ortaya çıkmasına sebep oluyor. Bu fuarlar bizim oksijen çadırımız” ifadelerini kullandı.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir