Ana Sayfa / Enerji / Türk enerji şirketlerinin gözü İran’da

Türk enerji şirketlerinin gözü İran’da

Turcas Petrol Üst Yöneticisi Batu Aksoy, ambargonun kaldırılmasının ardından İran’daki iş olanaklarını yakından izlediklerini belirterek, “Turcas İran’da rüzgar enerjisi, doğalgaz, petrol ve türevlerine yönelik yatırım ve ticaret imkanlarıyla ilgileniyor.” dedi.

Ambargo sonrası İran’daki iş olanakları ve bölgeye yönelik girişimleri konusunda AA muhabirine bilgi veren Aksoy, sektörle ilgili komşu ülkeye yönelik önemli beklentilerin oluştuğunu söyledi.

Turcas olarak İran’da enerji yatırımları düşündüklerini belirten Aksoy, “Turcas İran’da rüzgar enerjisi, doğalgaz, petrol ve türevlerine yönelik yatırım ve ticaret imkanlarıyla ilgileniyor. Komşuyla ticarette en büyük zorluk bankacılık sistemine dayanıyordu. Ancak ambargonun kalkmasıyla kısa vadede bu konudaki sıkıntıların aşılacağına inanıyoruz. İran’da yatırımlara yönelik uzun vadeli finansman olanaklarının artmasıyla yatırımlar ivme kazanabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

İran’ın, genç ve yüksek nüfusu, doğal zenginlikleri, kültürü, tarihi ve yatırımcı dostu yaklaşımıyla müthiş bir potansiyel arz ettiğini belirten Aksoy, bundan pay almak istediklerini vurguladı.

– “İran’da birçok alanda yatırım fırsatı var”

Limak Enerji İcra Kurulu Başkanı Birol Ergüven de ambargo sonrası İran’a bir ziyaret gerçekleştirdiklerini belirterek, bu sayede komşu ülkede pek çok alanda yatırım fırsatı olduğunu gördüklerini kaydetti.

Türk şirketlerinin enerji, bankacılık ve otel yatırımları gibi alanlarda çok iyi tecrübelerinin bulunduğunu ifade eden Ergüven, şöyle konuştu:

“İran’da birçok alanda yatırım fırsatı var. Aynı zamanda İran’ın kendine yettiği ve güçlü olduğu birçok alan da mevcut. Hatta ihracat yaptığımız bazı alanlarda rakip bile olabiliriz. Türkiye’ye komşu ülkelere baktığımızda Türk iş adamlarının en fazla yatırım yapabilme potansiyeli olan ülkenin İran olduğunu düşünüyorum. Nüfus yapısı, kültürel yakınlığı ve Türkiye’nin uzman olduğu alanlarla İran’daki yatırıma açık alanları birlikte düşündüğümüzde gelecek 10 yılda komşumuzun ülkemizden çok fazla yatırım çekeceğine inanıyorum. İş adamlarımız özellikle bankacılık, otelcilik ve enerji alanlarındaki tecrübelerini, İran’daki şartları iyi tahlil ederek ve doğru yerel ortaklıklarla yatırıma dönüştürebilirler. Şu anda aşılması gereken en büyük engel finansman. Bu konuda yakın zamanda iyileşmeler bekliyoruz.”

Ergüven, İran’daki yatırım ortamının çok iyi analiz edilmesi gerektiğinin altını çizerek, “Türk iş dünyasının genel olarak İran’da iş yapma şartları ile ilgili yeterli bilgiye sahip olmadığını düşünüyorum. İran’ı öncelikle iyi tanımalıyız. Kültürel ve coğrafi yakınlığımız büyük bir avantaj. Bu avantajları akıllıca kullanmalıyız.” dedi.

İran ile 2012 yılında 22 milyar dolara yaklaşan dış ticaret hacmi, 2015 sonu itibarıyla 10 milyar dolara kadar geriledi. 16 Nisan’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin başkanlık ettiği Türkiye-İran Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi’nden sonra (YDİK) yayımlanan bildiride, iki ülke ticaret hacminin orta vadede 30 milyar dolara çıkarılması hedefine yer verildi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir