Ana Sayfa / Turizm / Turizm gelirleri yüzde 16 azaldı

Turizm gelirleri yüzde 16 azaldı

Yılın ilk çeyreğinde, Türkiye’nin turizm geliri, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16,5 azalarak 4 milyar dolara geriledi.

Türkiye’nin cari açığının finansmanında en büyük kalemlerden biri olan turizm gelirleri Rusya ile yaşanan gerilim sonrası bu ülkeden gelen turist sayısının azalması ve iç güvenlik endişeleri ile 2016’nın ilk çeyreğinde bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 16.5 azalarak 4.07 milyar dolar oldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı verileri, yabancı girişi sayısında mart ayında yaklaşık 10 yılın en sert düşüşünün olduğunu ortaya koyarken, mayıs itibariyle turizm sezonunun açılmasıyla birlikte önümüzdeki aylarda yabancı ziyaretçi sayısının daha da azalması, buna paralel turizm gelirlerinde düşüşün de sürmesi bekleniyor.

Rusya-Ukrayna krizi sonrası batı ülkelerinin Rusya’ya uyguladığı ambargolar nedeniyle Rus vatandaşlarının satın alma gücündeki sert gerileme ve bir Rus savaş uçağının geçen yıl kasım ayında Suriye sınırında Türk hava sahasını ihlal ettiği gerekçesiyle düşürülmesinin ardından özellikle Rus turist sayısında belirgin düşüş yaşanıyor.

IŞİD ve PKK’nın canlı bomba saldırılarının iç güvenlik riskini artırması nedeniyle de güvenlik sorunlarına daha hassas olan kişi başına milli geliri yüksek ülkelerden gelen turist sayılarında da ciddi azalmalar söz konusu.

Rezervasyonlar yüzde 40 azaldı

Turizm gelirlerinin yaklaşık yüzde 70’i mayıs-ekim ayları arasındaki yaz döneminde sağlanırken, Türkiye’ye turist gönderen Avrupalı büyük operatörler yaz ayları için rezervasyonlarda yüzde 40’a ulaşan düşüşlere dikkat çekiyor.

Güncel OVP’ye göre turizm (seyahat) gelirlerinin 2014’teki 29.6 milyar dolardan 2015’te 27 milyar dolara gerilemesi ve 2016’da da bu seviyede kalması bekleniyor.

Turizm gelirleri 2015 yılının tamamında bir önceki yıla göre yüzde 8.3 azalışla 31.46 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Bakanlık tarafından dün açıklanan verilere göre ise Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısında martta yüzde 12.84 ile Ekim 2006’dan bu yana en büyük düşüş gerçekleşirken, yılın ilk üç ayında ise yüzde 10.3 azalışla 4.06 milyon kişi oldu.

Rusya’dan gelen ziyaretçi sayısı ilk üç ayda yüzde 56.2, Almanya’dan gelen ziyaretçi sayısı yüzde 11.7, Japonya’dan gelen sayısı ise yüzde 55.6 azaldı.

Hükümet önlem almaya çalışıyor

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, geçen hafta yaptığı bir açıklamada, ocak-şubat aylarında turist sayısında görülen düşüşün dramatize edilmemesi gerektiğini belirterek, “Biz yine de riski ciddiye alıyoruz. Turizm sektörüne yönelik kapsamlı güçlü destekler getirdik; onun dışında üzerinde çalıştığımız yeni bir program yok” demişti.

Hükümet turizm sektöründe olası sorunları telafi etmek için alınan tedbirler kapsamında sektöre 255 milyon TL’lik hibe desteği, 288 milyon TL’lik ödemeye kolaylığı açıkladı.

Kişi başına ortalama harcama 796 dolar

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, ziyaretçilerin kişi başına ortalama harcaması 796 dolar oldu.

İlk çeyrekte yabancıların ortalama harcaması 717 dolar, yurtdışında ikamet eden vatandaşların ortalama harcaması ise 1,059 dolar oldu.

Verilere göre, Türkiye’den çıkış yapan ziyaretçi sayısı 2016 yılı birinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 4.4 azalarak 5.1 milyon kişi oldu. Bunların yüzde 78.6’sını yabancılar, yüzde 21.4’ünü ise yurt dışında ikamet eden vatandaşlar oluşturdu.

Yurt içinde ikamet edip başka ülkeleri ziyaret eden vatandaşlarımızın harcamalarından oluşan turizm gideri, geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 19.9 artarak 1.54 milyar dolar oldu. Bunun 1.22 milyar dolarını, 317.8 milyon dolarını ise paket tur harcamaları oluşturdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir