Ana Sayfa / Finans / Tüketici güven endeksi yüzde 2,7 geriledi
Tuketici-guven-endeksi

Tüketici güven endeksi yüzde 2,7 geriledi

Tüketici güven endeksi, ocakta geçen aya göre yüzde 2,7 düşüş gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), ocak ayına ilişkin tüketici güven endeksini açıkladı.

TÜİK ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliğiyle yürütülen tüketici eğilimi anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, ocakta geçen aya göre yüzde 2,7 azaldı. Aralıkta 73,58 olan endeks bu ay 71,62 oldu.

Hanenin maddi durum beklentisi endeksi de söz konusu dönemde yüzde 1,1 düşüş kaydetti. Geçen ay 93,19 olan endeks, bu ay 92,17’ye geriledi. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının azalmasından kaynaklandı.

– Genel ekonomik durum beklentisi yüzde 4,3 azaldı

Aralıkta 99,91 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi, yüzde 4,3 gerileyerek ocakta 95,65 değerine düştü. Söz konusu azalış gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre düştüğünü gösteriyor.

İşsiz sayısı beklentisi endeksi de aynı dönemde yüzde 6,2 azalarak ocakta 73,57 oldu. Bu düşüş, gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısında azalış bekleyenlerin oranındaki gerilemeden kaynaklandı.

Tasarruf etme ihtimali endeksi de bu dönemde yüzde 10,1 arttı. Aralıkta 22,79 olan endeks değeri, ocakta 25,09’a yükseldi. Artış, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre arttığına işaret ediyor.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir