Ana Sayfa / Gündem / Tüfenkçi: Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı
Bulent-Tufenkci

Tüfenkçi: Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı

Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bir terörist kalmayıncaya kadar, silahlar betona gömülene kadar teröristler bu ülkeyi terk edene kadar bu mücadele de devam edecek” dedi.

Tüfenkci, Malatya Gazeteciler Cemiyeti ile Malatya Gazeteciler ve Televizyoncular Cemiyetlerini ziyaret etti.

Ziyaretlerde konuşan Tüfenkci, Van ile Diyarbakır’ın Sur ilçesindeki terör örgütü PKK’ya yönelik operasyonda şehit olanlar için Allah’tan rahmet, ailelerine ve yakınlarına da sabırlar diledi.

Şehitlerin mücadele sonucu döktüğü kanların bedelinin dirhem dirhem tüm teröristlere ödetilmesini isteyen Tüfenkci, “Biz kandan, çukurdan yana değiliz ama Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da bir terörist kalmayıncaya kadar, silahlar betona gömülene kadar, teröristler bu ülkeyi terk edene kadar bu mücadele de devam edecek. Çünkü biz Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da özellikle PKK’nın orada yaşayan Kürt halkına yaptığı zulmü sonlandırma adına bütün gücümüzle mücadele yapacağız ve oradaki insanlara da bütün Türkiye’de olduğu gibi barışı, kardeşliği hakim kılacağız. Esnafın, tüccarın işinin, aşının peşinde olduğu, huzur içerisinde kepenklerini açtığı bir ortamı inşallah kısa zamanda sağlayacağız” diye konuştu.

Doğu ve Güneydoğu Anadolu’daki terörle mücadelenin bütün coğrafya temizlenene kadar devam edeceğini vurgulayan Tüfenkci, “Bu mücadele elbette ki bir bedel ödeniyor. Bedel ödeyenlerin yakınlarına sahip çıkmak ülke olarak bizim görevimiz. Biz istiyoruz ki kardeşlik, barış, demokrasi olsun” dedi.

O coğrafyada yaşayanların huzur içerisinde ticaretini yapması, evine aş götürmesi, eğitimlerini tamamlaması için bu mücadelenin gerekli olduğunu aktaran Tüfenkci, şöyle devam etti:

“Ama birileri buna inat özellikle o bölgedeki insanların yaşam hakkından tutun da eğitim, sağlığa erişebilme hakkına kadar her alanda hayatı zehir ederek o insanları o bölgeden kaçırmanın hesabını yapıyorlar. O bölgede yaşayan insanlarımızı tebrik ediyorum. Özellikle bu terörün baskısına rağmen dimdik ayakta durmaya çalışmaları ve devletin yanında yer almalarından dolayı. Bizler de hükümet olarak o insanların elbetteki her sorununda dün olduğu gibi bugün de yanlarındayız.”

Tüfenkci, terörün bölgede yaşayan insanların temel haklarını almalarını engellemeye yönelik çabalarına karşın güvenlik güçleri, sağlık çalışanlarının yöre halkının yardımına koşmalarını saygıyla ve takdirle karşıladıklarını dile getirdi. Tüfenkci, bölge insanının refahı için ne gerekiyorsa yapma noktasında tüm bakanlıkların el birliği yaptığını belirtti.

Geçen hafta Şırnak ve Silopi’de bulunduğuna işaret eden Tüfenkci, “Orada hayatı o bölgenin insanlarına zehir edenlerin bunun hesabını vereceğini bilmeleri gerekir. Nitekim gelinen nokta itibariyle güvenlik güçlerimiz başarı sağlamışlardır” ifadesini kullandı.

– Çalışan Gazeteciler Gününü kutladı

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla ziyaretleri gerçekleştirdiklerini vurgulayan Tüfenkci, gazetecilerin ve camianın sıkıntılarını bildiklerini söyledi.

Tüfenkci, basının özgürleştirilmesi noktasında hem patrona, hem iktidara hem de kamuya karşı özgür bir duruşu sergilemelerinin hep yanında olduklarını belirterek, şunları kaydetti:

“Ancak Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı’na veya Başbakanı’na hakarete de asla ve asla izin vermemek gerektiğini de biliyoruz. Esasında ne Başbakan ne Cumhurbaşkanına hiçbir şahsa iftiraya varan beyanların arkasında olunmaması gerektiğini de biliyoruz. Bu ince çizgide gerek cemiyetlerimiz gerek derneklerimiz ciddi anlamda gayret gösteriyorlar. Esasında basın camiasının büyük bir bölümü de kendilerinin özgürlükten yana ancak iftiradan uzak bir çalışma ortamının olmasını her zaman arzuluyorlar. Tabi çalışanlarla ilgili gerek Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığını ilgilendiren yönüyle gerekse süreli ve süreli yayınların uzun süreli ekonomik anlamda desteklenmesiyle ilgili bir takım sıkıntılar olduğunu biliyoruz. İnşallah önümüzdeki yıllar, barışın, kardeşliğin, özgürlüğün hakim olduğu kalemin önemli bir yer edindiği bir ülke hayaliyle tüm çalışan arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum, bayramlarını da kutluyorum.”

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir