Ana Sayfa / Finans / TSKB, Kurumsal Yönetim Notunu 9,52’ye yükseltti
TSKB

TSKB, Kurumsal Yönetim Notunu 9,52’ye yükseltti

Türkiye Sınai Kalkınma Bankası (TSKB), 9,52 seviyesindeki notuyla Borsa İstanbul (BIST) Kurumsal Yönetim Endeksi’nde, en yüksek kurumsal yönetim derecelendirme notuna sahip ikinci kuruluş oldu.

TSKB tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye Kurumsal Yönetim Derneği (TKYD) tarafından bu yıl altıncısı düzenlenen Kurumsal Yönetim Ödülleri, Uluslararası Kurumsal Yönetim Zirvesi kapsamında sahiplerini buldu.

BIST Kurumsal Yönetim Endeksi’nde yer alan kuruluşların 31 Aralık 2015 itibarıyla mevcut notlarını dikkate alan TKYD, TSKB’yi, “En Yüksek Kurumsal Yönetim Derecelendirme Notuna Sahip 2. Kuruluş” ödülüne layık gördü.

Adil, şeffaf, sorumlu ve hesap verebilir bir kurumsal yönetim anlayışı benimseyen TSKB, kurumsal yönetim derecelendirme notunu 2014 yılında 9,44’e çıkartmıştı. Banka, 2015 yılında ise notunu 9,52’ye yükseltme başarısını gösterdi. BIST Kurumsal Yönetim Endeksi’ne dahil olduğu 2009 yılından bu yana en yüksek kurumsal yönetim derecelendirme notuna sahip kuruluşlar arasında yer alan TSKB, elde ettiği derecelendirme notuyla ilk üç kuruluş içerisindeki yerini korudu.

– “Kurumsal yönetim, sürdürülebilirliğin en önemli ekseni”

Açıklamada görüşlerine yer verilen TSKB Genel Müdür Yardımcısı Ömer Eryılmaz, TSKB’de yerleşmiş bir şeffaflık ve kurumsal yönetim kültürü olduğunu belirterek, ödüle layık görülmekten mutluluk duyduklarını vurguladı.

Eryılmaz, ülke kalkınmasına yönelik yatırımları destekleyen bir misyon bankası olarak kurumsal yönetim yaklaşımının, sürdürülebilirliğin en önemli eksenlerinden biri olduğuna inandıklarını aktararak, şunları kaydetti:

“Bu nedenle kurumsal yönetim ilkelerine tam uyum sağlamak; adil, saydam, hesap verebilir ve sorumlu bir yönetim kültürünü koruyup geliştirmek önceliklerimiz arasında yer alıyor. Bu konudaki kararlılığımızı BIST Kurumsal Yönetim Endeksi’ne dahil olduğumuz 2009 yılından bu yana aldığımız yüksek kurumsal yönetim derecelendirme notlarıyla kanıtladığımıza inanıyoruz. Diğer yandan sürdürülebilir yatırımlara verdiğimiz desteğin olumlu sonuçlarını, güçlenen hisse değerlerimizle kreditör ve yatırımcılar nezdinde her geçen gün artan itibarımızla da teyit ediyor olmak geleceğe güvenle bakmamızı sağlıyor.”

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir