Ana Sayfa / Dünya / Trump’tan ABD ekonomisi yorumları

Trump’tan ABD ekonomisi yorumları

ABD’de başkanlık yarışında Cumhuriyetçilerin aday adayı iş adamı Donald Trump, ABD ekonomisiyle ilgili çarpıcı yorumlarda bulundu.

Trump, ABD’nin CNBC kanalında düzenlenen bir programda, 8 Kasım’da yapılacak 58. başkanlık seçimlerinden galip çıkması durumunda ekonomiyle ilgili yapacağı değişiklikleri anlattı.

ABD’de düşük faiz oranının, ülkenin toplam 19 trilyon dolar üzerindeki kamu borcunu düzenlemek için gerekli olduğunu savunan Trump, “Şu anda faiz oranları çok düşük. Bu oran 2, 3 veya 4 puan artarsa ne olur? Elimizde bir ülke kalmaz” dedi.

Trump, kendini “borç kralı” olarak tanımladığını söyleyerek, ABD’nin yüksek olan uzun vadeli kamu borcunun yeniden finanse edilmesi gerektiğini vurguladı ve bu süreci “çok kırılgan” olarak tanımladı.

Faiz oranlarını düşük tutan ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Janet Yellen gibi kendisinin de düşük faiz oranını tercih ettiğini belirten Trump, buna rağmen, Yellen’in Cumhuriyetçi Parti’den olmaması nedeniyle, 2018’de hizmet süresi dolunca kendisini büyük ihtimalle görevden alacağını duyurdu.

Trump, ayrıca, başkan seçilmesi durumunda, ABD’nin diğer ülkelerle olan ticaret anlaşmalarını yeniden müzakere edeceğini dile getirerek, Çin’in ulusal para birimini sıklıkla değiştirmesinin ABD ticaretini olumsuz etkilediğine dikkati çekti.

ABD’li şirketlerin yaklaşık yüzde 39 oranında ödediği kurumlar vergisini de düşüreceğini vaat eden Trump, Amerikalı şirketlere zarar verdiğine inandığı birçok yönetmelik ve düzenlemeyi de kaldıracağını bildirdi.

Trump, Cumhuriyetçilerin çoğunlukta olduğu ABD Kongresinin ülkedeki ulaşım altyapısını geliştirmeye sıcak bakmamasına rağmen, Kongrenin bu fikrini değiştirebileceğini ifade ederek, “Ulaşım altyapısında yenilemelere gidersek birçok kişiye istihdam yaratmış olacağız. Ancak bunu doğru zamanda, düzgün biçimde ve bütçeye uygun yapmalıyız.” dedi.

ABD Başkanı Barack Obama’nın sağlık reformu “Obamacare”i “büyük felaket” olarak tanımlayan Trump, Beyaz Saray’a seçilmesi durumunda bu reformu değiştireceğini veya yürürlükten kaldıracağını belirtti.

Trump, kendisinin iş dünyasından geldiğini hatırlatarak, ABD başkanlık yarışında kendisine başkan yardımcısı adayı olarak “yasama süreci” hakkında geçmiş tecrübesi olan birini seçmeyi düşündüğünü ve bu kişinin yüzde 40 olasılıkla Cumhuriyetçi Partide başkanlık yarışında elediği adaylardan birisi olacağını sözlerine ekledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir