Ana Sayfa / Sivil Toplum / TESK’ten damızlık önerisi

TESK’ten damızlık önerisi

TESK Genel Başkanı Palandöken:

– “Ülkemizin kırmızı et ihtiyacını karşılayan aile işletmelerinin desteklenmesi lazım”
– “İthal edilecek damızlıklar küçük aile işletmelerine verilmeli”

ANKARA (AA) – Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ülkenin kırmızı et ihtiyacının karşılanması adına aile işletmelerinin desteklenmesi gerektiğini belirterek, “İthal edilecek damızlıklar küçük aile işletmelerine verilmeli.” ifadesini kullandı.

Palandöken, yaptığı yazılı açıklamada, Et ve Süt Kurumunun (ESK) sıfır gümrükle hayvan ithal etmesinin et fiyatlarını düşüreceğini, ancak bunun kısa vadeli bir çözüm olduğunu ve hayvan üretimine katkısı olmayacağını kaydetti.

Esas faydanın Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün (TİGEM) getireceği 150 bin baş damızlık sığırın değerlendirilmesi ve üretime katılmasıyla sağlanacağını belirten Palandöken, “Ülkemizin kırmızı et ihtiyacını karşılayan aile işletmelerinin desteklenmesi lazım. İthal edilecek damızlıklar küçük aile işletmelerine verilmeli.” değerlendirmesinde bulundu.

Küçük üreticiye uzun vadeli ve sıfır faizli kredi verilerek, damızlık hayvan temin etmelerinin özendirilmesinin önemli olduğunu kaydeden Palandöken, dağıtılacak damızlıkların et üretimini artırmasıyla et fiyatlarının düşeceğini bildirdi. Böylece büyük işletmelerin de fiyatları artıramayacağını ifade eden Palandöken, bunun yanı sıra üreticinin para kazanabilmesi için gübre ve yeme verilen destekler gibi maliyetleri düşürecek teşviklere devam edilmesi gerektiğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir