Ana Sayfa / Sivil Toplum / TESK: Esnaf bu fırsatı iyi değerlendirsin
TESK-Palandoken

TESK: Esnaf bu fırsatı iyi değerlendirsin

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, borç yapılandırmasının esnaf için fırsat olduğunu belirterek, “Bu zor dönemde vergi ve prim borçlarını ödemek isteyen esnaf için büyük bir avantaj getiriliyor. Esnaf bu fırsatı iyi değerlendirmeli.” ifadesini kullandı.

Palandöken, yazılı açıklamasında, TESK olarak yeni düzenlemeyi ülkedeki tüm esnaf ve odalara duyurduklarını bildirdi.

Çıkarılacak olan borç yapılandırmasının vergi ve prim borçlarını ödemek isteyenler için fırsat olduğunu vurgulayan Palandöken, “100 lira prim borcu olan esnafın borcuna 70 lira gecikme zammı tahakkuk ettirilmişse, bu gecikme faizi enflasyon oranında (Yİ-ÜFE) örneğin 40 liraya düşecek. Bunu peşin olarak ödemek isteyen esnafın indirilmiş olan faizin yarısı silinecek. Bir başka ifade ile 170 lira olan borcunu peşin ödemek isteyenler 120 lira ödeyerek borcundan kurtulabilecek. Taksitle ödemek isteyenler de 18 aya kadar borcunu taksitlendirebilecek.” değerlendirmesinde bulundu.

Palandöken, yeni düzenlemenin 162 milyar liralık vergi ve prim borç yapılandırmasından ibaret olmadığını kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

“Geçmiş 5 yıllık dönemdeki kazancı üzerinden matrah artırımına giderek ilave vergi ödeyenler vergi incelemesine alınmayacak. Bunun yanında vergi mahkemelerinde açtıkları davalardan vazgeçenler de uygun şartlarda maliye ile barışarak borçlarından kurtulabilecek. Bu şekilde vatandaş borcundan kurtulurken devletin geliri artmış, yargının yükü de hafifletilmiş olacak.”

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir