Ana Sayfa / Politika / Teröristlerin hedefi Dağlıca

Teröristlerin hedefi Dağlıca

Bölücü terör örgütü mensuplarının, Irak’ın kuzeyinden Türkiye’ye sızmak için yoğun olarak kullandığı güzergahlardan biri olduğu için Dağlıca üs bölgesi, daha önce de bir çok kez benzer saldırıların hedefi oldu.

Hakkari’nin Yüksekova ilçesine bağlı Dağlıca köyü, bin 400 metre yükseklikte kurulu ve etrafı yaklaşık 3 bin metre rakıma sahip olan Cilo, İkiyaka ve Oremar Dağları ile çevrili bulunuyor. Sınırdaki son köy olan Dağlıca, Hakkari’ye 134, Yüksekova ilçesine ise 60 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Uzmanlara göre, terör örgütü mensupları, Türkiye’ye geçişlerde en fazla Hakkari-Yüksekova, Hakkari-Şemdinli ve Dağlıca arasındaki bölgeyi kullanıyor. Dağlıca-Aktütün hattı, bölücü terör örgütü mensupları açısından Türkiye’ye geçişlerde kilit konumda bulunuyor. Bölge, terör örgütü PKK’nın Zap, Avaşin ve Basyan kamplarına yakın bir noktada bulunuyor. Dağlıca ayrıca Kandil’den Türkiye’ye girmek isteyen teröristlerin geçiş güzergahında yer alıyor.

Yüksek rakımlı dağlar ve sarp kayalıklar, Mehmetçiğin bölgede terörle mücadelesinin önündeki en büyük engeli oluşturuyor.

Coğrafi şartlarının yanı sıra PKK’nın Dağlıca bölgesine yönelmesinin nedenlerinden biri de bölgede hakimiyet kurmak isteyen teröristlerin Hakkari’yi kurtarılmış bölge olarak görmelerinden kaynaklanıyor.

Bölgede kurulan sabit karakollar, teröristlerin Türkiye’ye rahatça sızmalarının ve bölgedeki hareket serbestliğinin önündeki en büyük engeli oluşturuyor.

– Daha önce de hedef oldu

Dağlıca daha önce de terör saldırılarının hedefi oldu. 2007’de Dağlıca Komando Taburu’na saldırıda bulunan terör örgütü PKK üyesi bir grubun açtığı ateşte 12 asker şehit olmuş, 16 asker de yaralanmıştı. Saldırı sırasında 8 askerle irtibat kesilmiş, bu askerler, iki hafta sonra Irak’ın kuzeyinden Türkiye’ye getirilmişti.

2010’daki ikinci saldırıda 2 asker, 19 Haziran 2012’de bölgedeki Yeşiltaş Karakolu’na düzenlenen saldırıda 8 asker şehit olurken 16 asker de yaralanmıştı. Aynı çatışmada 18 PKK’lı etkisiz hale getirilmişti.

Teröristlerin 18 Ağustos 2012’de düzenlediği bir başka saldırıda bir, 14 Ağustos 2015’te yapılan saldırıda ise 3 asker şehit olmuştu.

– “En önemli güzergahı tutuyor”

Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar, coğrafi şartları nedeniyle Dağlıca bölgesinin teröristlerin Türkiye’ye sızmak için kullandığı en önemli güzergahlardan biri olduğunu söyledi.

Bölgenin arazi yapısının sızmaya oldukça müsait olduğuna işaret eden Yarar, vadilerin yapısı nedeniyle İHA’ların da zaman zaman bölgeden görüntü alamadığını ifade etti.

Yarar, Dağlıca’nın Kuzey Irak’ta teröristlerin bazı kamplarına oldukça yakın olduğunu, bu güzergah kullanılmadan başka bir noktadan Türkiye’ye girişin zorluğuna dikkati çekti. Yarar, ayrıca, üs bölgesinin teröristlerin Türkiye’yi girişlerinde kullandığı en önemli güzergahı tuttuğunu, bu yüzden bölgede sık sık çatışma yaşandığını kaydetti.

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir