Ana Sayfa / Finans / TCMB Banka Ekonomist’lerine sunum yaptı
Merkez Bankasi

TCMB Banka Ekonomist’lerine sunum yaptı

Halk Yatırım’ın Yatırım Danışmanlığı ve Araştırma Direktörü Banu Kıvcı Tokalı, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Banka Ekonomistleri Bilgilendirme Toplantısı’na ilişkin, “ABD Merkez Bankası’nın (Fed) normalleşme süreci başladığında, bir haftalık repo ihale faiz oranının artırılarak politika faizi olmasıyla sadeleştirme sürecinin belirginleşeceği belirtildi” dedi.

TCMB’nin Banka Ekonomistleri Bilgilendirme Toplantısının ardından değerlendirmelerde bulunan Tokalı, küresel normalleşmenin gelişmekte olan ülkeler üzerindeki etkisinin, içeride sıkılaştırmanın boyutunu belirleyeceğini söyledi.

Tokalı, TCMB’nin bugün ekonomistlere yaptığı sunumda gelecek dönem para politikası adımlarına açıklık getirmeye çalıştığını belirterek, mevcut durumda iki faiz göstergesine odaklanıldığını, bunların faiz koridorunun üst limiti ve ortalama fonlama maliyeti olduğunu kaydetti.

Toplantıda, Fed’nin normalleşme süreci başladığında bir haftalık repo ihale faiz oranının artırılarak politika faizi olmasıyla, sadeleştirme sürecinin belirginleşeceğinin belirtildiğini aktaran Tokalı, şunları ifade etti:

“Mevcut durumdaki iki faiz göstergesinin de orta vadede birbirine yakınsaması bekleniyor. Normalleşmenin başlama aşamasında da faiz koridorunun alt limitinin yükseltilerek daraltılması planlanıyor. Fed’in normalleşme sürecinin gelişen ülkeler üzerindeki etkisine yönelik iki senaryo bulunuyor. Bunlardan biri; faiz artırımının gelişen ülkelerdeki volatiliteyi artırması, diğeri ve bankanın daha olasılıklı gördüğü senaryo ise karardan sonra volatilitenin (oynaklığın) düşmesi. Faiz artırımının boyutunu da bu iki küresel senaryodan hangisinin gerçekleşeceği belirleyecek. Fed’in faiz artırımına başlama zamanı olarak, eylül ayı olasılıklı senaryo olarak düşünülüyor.”

Tokalı, içeride para politikasındaki normalizasyon sürecinin de aşamalı ve yavaş gerçekleşmesinin planlandığını dile getirerek, “Bu doğrultuda, Fed’in adımları netleşene kadar içeride de oynaklığın devam etmesi beklenebilir. Enflasyon görünümüyle ilgili olarak da çekirdek enflasyondaki iyileşmenin sınırlı kaldığı, ancak kur etkisinin düşen ithalat fiyatları nedeniyle, yıl sonuna kadar zayıf kalacağı öngörülüyor” diye konuştu.

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir