Ana Sayfa / Şirketler / TAV’ın büyüme stratejisi Harvard’da ders oldu
TAV-Havalimanlari

TAV’ın büyüme stratejisi Harvard’da ders oldu

Havalimanı yapımı ve işletmeciliğinde dünyanın en büyük grupları arasında yer alan TAV’ın iş modeli ve büyüme stratejisi Harvard Business School’da (HBS) ders olarak verilecek.

TAV Grubu Üst Yöneticisi (CEO) Sani Şener, HBS Öğretim Üyesi Prof. Dr. Juan Alcacer ve TAV Havalimanları Başkan Yardımcısı Burcu Geriş’in katılımıyla konuya ilişkin bir basın toplantısı gerçekleştirildi.

Yönetim bilimleri alanında dünyanın önde gelen okullarından HBS, İstanbul’dan çıkarak küresel bir marka haline gelen TAV üzerine vaka çalışması gerçekleştirdi.

HBS Öğretim Üyesi Prof. Dr. Alcacer ve HBS İstanbul Araştırma Merkezi Direktörü Dr. Esel Çekin tarafından kaleme alınan vaka çalışması, bir Türk şirketinin sıfırdan, yap-işlet-devret projesiyle çıktığı yolda dünyanın en büyük havalimanı işletmesi platformlarından biri haline gelmesini konu aldı.

TAV’ın strateji alanında örnek oluşturan vaka çalışması için HBS öğretim üyeleri iki aylık bir araştırmanın ardından şirket yöneticileriyle görüşmeler gerçekleştirdi.

Dünyadaki farklı havalimanı işletmeciliği modellerini karşılaştıran çalışmada, İstanbul Atatürk Havalimanı yap-işlet-devret projesiyle yola çıkan TAV’ın bir yandan hizmet ağını 16 ülke ve 70 havalimanına genişlettiği aynı zamanda da havacılık dışı gelirlere odaklanarak ve havalimanı işletmesinin tüm alanlarında hizmet sunmayı içeren entegre bir model oluşturarak farklılaştığı belirtildi.

Şener, çalışma çerçevesinde 18 Şubat’ta ABD’nin Boston şehrinde Harvard Üniversitesi işletme yüksek lisans öğrencileriyle buluşacak.

– “Bu bizim için bir ödüldür”

Sani Şener, toplantıda yaptığı konuşmada, bilginin bu kadar çabuk üretilerek transfer edildiği bir ekonomide geleceği tahmin etmek için farklı şirketlerin başarı ve hatalarından ders çıkarmak gerektiğini söyledi.

Bunun için özellikle HBS gibi üniversitelerin hazırladığı çalışmaların çok önemli olduğunu vurgulayan Şener, şöyle devam etti:

“Biz de yıllardır Harvard’ın vaka çalışmalarını okuduk. İnovasyon sadece bir değeri üretmek değil, bir değeri bulmak, sorgulamaktır. TAV 15 yıllık bir firma. 2000’den bu yana öyle bir yere gelmişiz ki, dünyanın en büyük işletme fakültelerinden birinin, TAV’ı vaka çalışması için seçmesi bizim için büyük bir onurdur.

Ayrıca finans stratejimiz de vaka çalışması olma sürecinde. Bu yapılan vaka çalışması sayesinde mevcut küresel CEO’lar bizi tanıyacak, gelecekte ekonominin başına gelecek bu ekonomi öğrencileri de TAV’ı bilecek. Bu çalışma, uluslararası tanınabilirlik açısından çok önemli. TAV, gelişmekte olan bir ülkenin şirketi. Dolayısıyla böyle bir şirketin bu coğrafyada yaptığı işler önemli bir vaka olarak ortaya çıkıyor. Bu bizim için bir ödüldür.”

– “TAV’ın harika olduğunu düşündüm”

Prof. Dr. Juan Alcacer ise son birkaç yıldır daha global vakalara baktıklarını ve dünya çerçevesinde şirketleri incelediklerini dile getirdi.

Öğrencilerinin dünyada fark yaratan liderler olmasına özen gösterdiklerini vurgulayan Alcacer, dünyada ilginç ve önemli yönetim öğretileri sunabilecek şirketler ve organizasyonlar aradıklarını söyledi.

Alcacer, 2-3 yıl önce Türkiye’yi ziyaret ettiklerinde pek çok şirketi gezdiklerini hatırlatarak, “İş anlamında Türkiye hakkında fikir edindik. TAV’ı ziyaret ettiğimizde çok etkilendik. TAV yöneticileri ile tanıştım, şirketin iş modelini ve stratejik yol ayrımlarını öğrenme şansını elde ettim. TAV’ın öğrencilerin iyi yönetim uygulamalarını keşfedebilecekleri harika bir ortam oluşturduğunu düşündüm ve vaka çalışmasını ortaya çıkardık. TAV ile ilgili 2 tane vaka çalışması gerçekleştirdik. Finans konusundaki üçüncü çalışmamız ise hala devam ediyor” ifadelerini kullandı.

TAV’ın son derece kendine has bir endüstride yer aldığını vurgulayan Alcacer, havaalanı hazırlamak, bina işletmek gibi konuların son derece globalize bir iş olduğunu kaydetti.

Alcacer, TAV’ın, yöneticilerinin genç, son derece iyi eğitimli ve kadın sayısı yüksek olması dolayısıyla da iyi bir vaka çalışması olacağına inandığının altını çizdi.

– “Çalışmayı bir profesörün elinden okumak bana şiir gibi geldi”

Toplantının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Şener, vaka çalışması sırasında yeni öğrendikleri bir konu olup olmadığına ilişkin, “Çok şey öğrendik ama genel olarak bakıldığında, başarılarımızın belki de hatalarımızın bilimsel şekilde yazılması benim çok hoşuma gitti. Ben bu vakayı hazırlandığından beri devamlı okuyorum. Siz bu vakayı yaşıyorsunuz fakat bunu bir profesörün elinden okumak bana şiir gibi geldi” değerlendirmesini yaptı.

Başarılar ve hataları sorgulamak gerektiğini aktaran Şener, “Hiç pahalı hata yapmamışız. Bu açıdan memnunuz” dedi.

Şener, yeni havalimanı ihalesinin ardından strateji değiştirdiklerini anlatarak, “Biz yerel, küresel ve dikey büyüyoruz. Dikey büyümemiz de servis şirketlerimize önem vererek ve onları TAV dışında da büyümesini sağlayarak oluyor. Dünyada 14 havalimanı yatırımı yaptık ve işletiyoruz. 6 tane büyük havalimanı inşa ediyoruz. 50 havalimanında da servis şirketlerimiz faaliyet gösteriyor” diye konuştu.

Filipinler’de 5 havalimanı için yeterlilik aldıklarını ve şubat ayında ihalesi bulunduğunu vurgulayan Şener, “Ayrıca servis şirketleriyle büyümeye devam edeceğiz. Atatürk Havalimanı bizden çıkınca yüzde 50 FAVÖK kaybımız olacak. Bu kaybı 5-6 yılda kazanmamız gerekiyor. Bunun yüzde 20’sini hallettik, kalan yüzde 30’u da 5 yılda tamamlarız” ifadelerini kullandı.

– “Umarız bu çalışma yıllarca kullanılabilir”

Alcacer ise hangi şirketlerin vaka çalışmasına seçildiğine ilişkin bir soruyu, şöyle yanıtladı:

“Türkiye’de şu anda üçüncü vaka çalışmamı yazıyorum. TAV’ın yanı sıra THY ve DO&CO üzerine de çalışma gerçekleştirdik. Türkiye’de son derece ilginç şirketlerle görüştük. Öğrencilerimizin önüne belli enteresan konuları koyarak çeşitli çözümler üretmelerini sağlıyoruz. Türkiye’de büyük potansiyel görüyoruz. Son derece girişimci şirketlere bakıyoruz. TAV’dan öğreneceğimiz çok şey var. TAV, çok karmaşık ve CEO’su olmak istemeyeceğim bir sektörde yer alıyor. Rakipleri fazla, dinamikleri farklı… TAV 15 ülkede iş yapıyor ancak ülke sayısının yanı sıra zorlu coğrafyalarda iş yapıyor olması önemli.”

Yönetimin zor durumlar karşısında her seferinde bir çözüm bulma yaklaşımı içinde olmasının önemli olduğuna işaret eden Alcacer, bu özelliğe çok fazla şirketin sahip olamadığını aktardı.

Derslerin nasıl okutulacağına ilişkin olarak ise Alcacer, şunları kaydetti:

“Vakanın ne kadar uzun süre okutulacağının belirli bir kriteri yok. Ancak umarız bu çalışma yıllarca kullanılabilir. Çalışmalar Global Strateji Sınıfı için yapıldı. Biz devamlı ABD şirketleri üzerine çalışmıştık, bundan sıyrılmak istedik. Yaptığımız çalışma dünyanın farklı üniversitelerinde de kullanılsın istedik. Bir eğitim ve öğretim notu oluşturacağız. Bu işin pedagojik bir parçası var. Biz bunu hazırlarken vakanın nasıl anlatılacağıyla ilgili olarak kılavuzluk yapıyoruz.

Sani bey 18 Şubat’ta ilk dersimize katılacak. Öğrencilerimiz son derece iddialı. Örneğin siz orada CEO’nun yerine olmak istemiyorsunuz. Öğrenciler ‘yaptığınız çok saçma ben öyle yapmazdım’ diyebilir. Bunlar karşımıza çıktı ama kimisi CEO tarafından mütevazi şekilde kabul ediliyor, kimi zaman da yasal bir ders veriyorsunuz ama gelip CEO, ‘hocanız yanlış söylüyor’ diyebiliyor.”

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir