Ana Sayfa / Gündem / “TAV Mobile” yeni yüzüyle hizmete girdi
TAV-Havalimanlari

“TAV Mobile” yeni yüzüyle hizmete girdi

TAV Havalimanları’nın “TAV Mobile” uygulaması, artık tercüme desteği sunuyor, kullanıcıları terminalde aradığı yere yönlendiriyor, indirimler ve fırsatlar hakkında anında bilgi veriyor.

TAV Havalimanları açıklamasına göre, TAV Bilişim Hizmetleri tarafından geliştirilen TAV Mobile uygulaması seyahat planlamasını kolaylaştırırken havalimanındaki hizmetler ve sunulan fırsatları gerçek zamanlı olarak yolculara sunuyor.

Uygulama, TAV Havalimanları’nın dört ülkede işlettiği 11 havalimanını kapsıyor. Bugüne kadar 400 binden fazla kez indirilen TAV Mobile, yeni sürümüyle kullanıcı memnuniyetini artıracak farklı işlevler içeriyor. Uygulama iOS, Android ve Blackberry platformunda çalışıyor.

TAV Mobile’ın sunduğu yeniliklerle yolcular zamanlarını daha verimli kullanabiliyor. Uygulama içindeki işlevlere ana sayfaya eklenen arama motoru tabanı “Smart Search” ile kolayca ulaşılabiliyor.

Son teknoloji iBeacon (BLE) altyapısına dayanan “SmartZone” modülü sayesinde yolcular, terminalde gezerken duty-free mağazaları ya da restoranlarda sunulan fırsatları akıllı cihazlarında gerçek zamanlı olarak görebiliyor. Böylece özel promosyonlar, menüler, indirim kuponları ve öneriler hakkında bilgi sahibi oluyor.

Uygulamada yer alan “Artırılmış Gerçeklik” modülüyle yolcular, cihazlarının kamerasını kullanarak aradıkları mekanın ya da ürünün hangi yönde olduğunu öğrenebiliyor. Ayrıca iOS ve Android platformunda “Smart Watch” entegrasyonuna da sahip olan uygulama giyilebilir teknolojileri de destekliyor.

Uygulamaya yeni eklenen tercüme özelliğiyle yolculara iletişim desteği veriliyor. Bu sayede yolcular artık ilgili ülkenin dilinde en yaygın kullanılan cümlelere ulaşabiliyor ve sesli uygulamayla dinleyebiliyor.

Seyahat deneyimini daha rahat ve kolay hale getiren, zamanın verimli kullanımını sağlayan yeni sürüm, arka plan dizayn uygulaması ile her zaman canlı ve yaşayan bir uygulama özelliği taşıyor.

TAV Mobile uygulaması Türkiye’de İstanbul Atatürk, Ankara Esenboğa, İzmir Adnan Menderes, Milas-Bodrum, Gazipaşa-Alanya havalimanlarında ve yurt dışında Tunus’taki Enfidha-Hammamet ve Monastır, Gürcistan’daki Tiflis ve Batum, Makedonya’daki Üsküp ve Ohrid havalimanları hakkında bilgi veriyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen TAV Bilişim Hizmetleri Genel Müdürü Binnur Güleryüz Onaran, şunları kaydetti:

“Son teknoloji trendlerini ve uygulamalarını yolcular ile buluşturmak bizim en önemli görevimiz. Havacılık sektöründe bilişim teknolojileri alanında hizmet veren bir şirket olarak geliştirdiğimiz TAV Mobile uygulamamızın dünyanın farklı yerlerindeki, farklı milletten yolcular tarafından kullanılıyor olması bizi çok gururlandırıyor. İşimizi ne kadar doğru yaptığımızın kanıtı olarak göstereceğimiz TAV Mobile, bundan sonra da tüm yenilikleri yolcularla buluşturmaya devam edecek.”

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir