Ana Sayfa / Tarım / Tarımda 4×4 traktör dönemi
tarim-ciftci

Tarımda 4×4 traktör dönemi

Türk mühendisleri tarafından tasarlanan ve 4×4 olarak üretilen çok amaçlı tarım aracı, iç pazarın yanı sıra Afrika ve Avrupa ülkelerine de ihraç edilecek.

Türkiye’de 2 yıllık Ar-Ge çalışmasının ardından mühendisler tarafından geliştirilen çok amaçlı tarım aracı KATSU’nun tanıtımı, turizm bölgesi Belek’te bir otelde gerçekleştirildi. Çok amaçlı tarım aracı olarak tasarlanan ve öncelikli kullanım alanı taşıma olan KATSU, çapa makinesi, su pompası, gübre serpme, ilaçlama gibi birçok tarımsal işlevi yerine getirebiliyor. Dizel motoru, 45 derece açı ve engebeli arazilerde 200 kilogram üzerinde yük taşıyabilen araç, plakalı, karayolunda da kullanılabiliyor.

Şirketin genel müdürü Mehmet Gergin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, KATSU’nun çok amaçlı bir tarım aracı olduğunu belirterek, yaklaşık 3 yıldır üzerinde çalıştıkları aracın prototipini geçen yıl ürettiklerini anlattı. KATSU’nun mevcut araçlardan tamamen farklı olduğunu kaydeden Gergin, aracın her türlü arazi şartlarında performans kaybı olmadan çalıştığını, devrilme riskinin de minimize edildiğini söyledi.

– Dubai, tarım aracını turizmde kullanacak

KATSU’nun Türkiye’nin bir araç projesi olduğunu ifade eden Gergin, şöyle konuştu:

“Plakalı olarak, ruhsatlı trafiğe de çıkabilecek bir tarım aracı. Bu aracı kendi içinde özellikli kılan sadece yük taşıma olarak değil, kuyruk mili çıkışıyla serpme, ilaçlama, su pompası, yem karma gibi çiftçilerimizin tarımda kullanmış olduğu birçok ekipmanı da çalıştırabilecek destekleyen çok amaçlı bir tarım aracı. Markalaşmaya ihtiyacımız olduğu son dönemlerde ülkemiz bu araçla bir değer kazandı. Dünyada örneği yok denecek kadar az ve bunu Türk mühendislerinin yapması son derece önemli.”

İç piyasanın yanı sıra yurt dışından da talep aldıklarını vurgulayan Gergin, “Dubai’den bu araç için talep geldi, onlar bu tarım aracını turistik amaçlı kullanmak için istediler çünkü araç 4×4 çölde turizme hizmet edecek” diye konuştu.

Günlük 8 ila 10 araç arasında üretim kapasiteleri olduğuna değinen Gergin, “Yurt dışı ayağımız çok güçlü. Afrika ve Avrupa başta olmak üzere en az 20 ülkeden bu araçla ilgili talep var. 2017 yılında ise tamamen dünya yollarında olacağız” dedi.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir