Ana Sayfa / Gündem / Suudi Arabistan’a ihracatın yolu TSE’den geçiyor
TSE

Suudi Arabistan’a ihracatın yolu TSE’den geçiyor

Türk Standardları Enstitüsü (TSE) Deney ve Kalibrasyon Merkezi Başkanlığına bağlı olarak faaliyet gösteren Enerji Verimliliği İhtisas Laboratuvarları, Suudi Arabistan Standart Kuruluşu (SASO) tarafından “onaylanmış laboratuvar” olarak atandı.

TSE Başkanı Sebahittin Korkmaz, yaptığı açıklamada, Suudi Arabistan Ticaret Bakanlığının 1995’ten bu yana SASO ile işbirliği içerisinde Uluslararası Uygunluk Belgesi Programı’nı uyguladığını belirtti.

SASO’nun bu program uyarınca, Suudi Arabistan’a ihraç edilen ürünlerde uluslararası uygunluk belgesi aradığına değinen Korkmaz,  TSE ile SASO arasında 2011’de imzalanan teknik işbirliği protokolü uyarınca, gıda ve tarım ürünleri, ilaçlar, tıbbi malzemeler, kozmetik ve ham petrol dışındaki ürünleri Suudi Arabistan’a ihraç edecek firmaların yükleme öncesinde TSE’ye başvurarak SASO Belgesi almaları gerektiğini vurguladı. Korkmaz, TSE tarafından uygunluğu doğrulanan ürünlerin Suudi Arabistan’a ihraç edilebildiğini kaydetti.

Son olarak TSE Deney ve Kalibrasyon Merkezi Başkanlığına bağlı Enerji Verimliliği Laboratuvarları’nın da SASO laboratuvar sistemi SL&S (Saudi Label and Standards) çerçevesinde “onaylanmış laboratuvar” statüsü kazandığını ifade eden Korkmaz, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Böylece TSE, soğutucular, çamaşır makineleri, klimalar ve elektrik motoru ürünlerinin enerji performansı ve enerji etiketlemesi deney faaliyetlerinde de SASO tarafından ‘onaylanmış laboratuvar’ olarak tümünden atanan Türkiye’de ve bölgemizde ilk ve tek kuruluş oldu. Bu yetki çerçevesinde, soğutucular, çamaşır makineleri, elektrik motorları TSE Gebze Kalite Kampüsü’nde, klimalar ise TSE Tuzla Kampüsü’nde bulunan laboratuvarlarda test edilecektir. Testlerden geçen ürünler SASO enerji verimliliği standartlarına göre sertifika almakta ve zorunlu olan enerji etiketlemesi yapılmaktadır. Suudi Arabistan’a ihracat yapan üreticiler bu belge vasıtası ile kolaylıkla ihracat işlemlerini sürdürmektedirler.”

 

AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir