Ana Sayfa / Tarım / Süte müdahale etkisini gösterdi
hayvan-inek

Süte müdahale etkisini gösterdi

Sütte üretici fiyatlarının gerilemesine karşı Et ve Süt Kurumunun besicilerden süt alımına başlamasının etkisini kısa sürede gösterdiği bildirildi.

Sütte üretici fiyatlarının gerilemesine karşı Et ve Süt Kurumunun (ESK) besicilerden süt alımına başlaması, etkisini kısa sürede gösterdi. ESK’nın piyasadan litresi 1,15 liradan süt almaya başlaması, fiyatların yükselmesini sağladı.

Günlük 2 bin ton süt üretiminin yapıldığı Küçükmenderes havzasındaki süt fiyatları, ESK’nın piyasaya müdahalesinin ardından yükselişe geçti.

Bölgenin önemli üreticilerinden Tire Süt Koperatifinin Başkanı Mahmut Eskiyörük, bahar aylarında dönemsel olarak süt üretimin iyice arttığını, oluşan arz fazlası nedeniyle sütün litre fiyatının 70-75 kuruşlara kadar gerilediğini ve üreticinin mağduriyet yaşadığını söyledi.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın piyasaya müdahale kararı sonrası Et ve Süt Kurumu’nun besiciden litresi 1 lira 15 kuruşa süt alımına başladığına dikkat çeken Eskiyörük, “Uygulama daha üçüncü gününde etkisini gösterdi, fiyatlar dengeye kavuştu. Sütte bir krizin önüne geçilmiş oldu.” dedi.

 

AA

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir