Ana Sayfa / Dünya / Süt üretiminde küresel arz fazlası var
Sut-Uretimi

Süt üretiminde küresel arz fazlası var

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Üyesi Phil Hogan, süt üretiminde yüzde 2 küresel arz fazlası olduğunu belirterek, Avrupa’da bu alanda kısa dönemli bir fiyat sıkıntısı bulunduğunu söyledi.

Hogan, Komisyonda düzenlediği basın toplantısında, AB tarım bakanlarının 7 Eylül’de bir araya gelerek, Rusya’nın karşı yaptırımlarından etkilenen tarım sektöründeki sorunların değerlendirileceğini bildirdi.

Tarım sektöründe hayvancılık ve özellikle süt üreticilerinin Rusya yaptırımlarından ciddi etkilendiğine dikkati çeken Hogan, Avrupa Komisyonu’nun üreticilere iki yıldır ilave destek verdiğini anımsattı.

Hogan,  AB’de süt ve süt ürünlerinde kısa dönemli bir fiyat sıkıntısı olduğunu belirterek, “AB’de süt üretimi 2014 yılında yüzde 4,5 oranında arttı. Süt sektöründe yüzde 2 oranında küresel arz fazlası var. Bundan AB üreticileri de etkileniyor” dedi.

Yaptırımlar öncesinde Rusya’ya en fazla süt ve süt ürününü AB’nin ihraç ettiğini anımsatan Hogan, Avrupa’da gıda zincirinin rekabetçi ve adil olması gerektiğini söyledi.

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir