Ana Sayfa / Genel / Suriyeli sığınmacılar için Türkiye “örnek” ülke

Suriyeli sığınmacılar için Türkiye “örnek” ülke

Ülkelerindeki iç savaştan kaçan Suriyeliler, Türkiye’nin misafirperverliğinin tüm dünya ülkelerine örnek olması gerektiğini söyledi. 

Bodrum’da cansız bedeni sahile vuran Suriyeli küçük Aylan’nın fotoğraflarının uluslararası basında geniş yer bulması, Türkiye’nin Suriye’deki iç savaştan kaçan sığınmacılara yönelik yaklaşımını bir kez daha ortaya koydu.

Suriyelilere ilk günden itibaren kapılarını sonuna kadar açan ve gösterdiği yardımseverlikle tüm savaş mağdurlarının umudu olan Türkiye, sığınmacılar için dünyaya örnek bir ülke.

Geride bıraktıkları topraklarının özlemini ve yitirdikleri canların acısını biraz olsun unutmaya çalışarak yaşama tüm güçleriyle sarılmaya çalışırken küçük Aylan’nın fotoğrafıyla adeta yıkılan Suriyeliler, hafızalardan silinmeyecek fotoğrafın dünyanın sığınmacı ve mültecilere yaklaşımının değişmesine aracı olmasını istiyor.

– “Türkiye tek başına bu ağır yükü taşıdı”

Suriye’nin Haseki kentindeki çatışmalardan kaçarak bir yıl önce Mardin’in Midyat ilçesine gelen Hüseyin Ezzubur (28), AA muhabirine, Türkiye’de Suriyeli biri ile tanışarak evlendiğini ve yeni bir yaşama başladığını söyledi.

Suriyeli çocuklar için açılan okulda öğretmenlik yaptığını ifade eden Ezzebur, kendilerine her tür desteği sunan Türkiye’ye teşekkür ettiğini belirtti.

Ezzebur, “Türkiye tek başına bu ağır yükü taşıdı. Bize kapılarını kapatan Avrupa ve Arap ülkelerinden hiç destek görmedik. Avrupa’ya kaçak yollarla gitmek isterken denizde hayatını kaybedenler, Suriye’deki iç savaşta ölenlerden fazla” dedi.

Devletin eğitim ve gıda gibi her tür ihtiyaçlarını karşıladığını vurgulayan Ezzebur, Avrupa’ya gitmek isteyenlerin kabul edilmediğine işaret ederek, “İstiyoruz ki Arap ülkeleri Türkiye ile işbirliği yaparak Türkiye’nin bu ağır yükü hafifletsin. Denizlerde Aylan gibi kimse boğulmasın. Ancak Avrupa’nın gayesi nedir anlamakta güçlük çekiyorum” ifadelerini kullandı.

Türkiye’de rahat bir şekilde yaşamlarını sürdürdüklerini vurgulayan Ezzebur, bugünlerin de geçeceğine inandıklarını ancak Türkiye’nin misafirperverliğini hiç unutmayacaklarını anlattı.

Hasan El Akap (45) da, saldırılardan kaçarak Türkiye’ye geldiklerini, Türk halkının kendilerine kucak açtığını belirtti.

Eşi ve 5 çocuğuyla  geldiği Türkiye’de Haseki’deki gibi ticaretle uğraştığını dile getiren Akap, iç savaş başladığında sığınmak için en güvenilir ülke olarak gördükleri Türkiye’yi tercih ettiklerini aktardı.

– “Ölümden kaçıyorlar ama yine ölümle yüz yüze geliyorlar”

Akap, Suriye’deki iç savaşın durdurulması gerektiğine işaret ederek, Suriyelilerin iç savaştan kaçıp Avrupa ülkelerine iyi bir yaşam için göç etmek istediğini anlattı.

“Ölümden kaçıyorlar ama denizlerde boğularak yine ölümle yüz yüze geliyorlar” diyen Akap, iç savaşın bitmesini arzu ettiklerini vurguladı.

Akap, en büyük isteklerinin ülkelerine dönmek olduğuna dikkati çekerek, “İstiyoruz ki Avrupa ve Arap ülkeleri de kapılarını Türkiye gibi Suriyelilere açsın. Kimsenin ölmesini, denizlerde boğulmasını istemiyoruz” diye konuştu.

– “Allah bu mübarek ülkeyi ve halkını korusun”

İlçede Suriyeliler için açılan Medresetül Zehra Okulu’nda fizik ve kimya dersi veren Abdulmalik Yusuf (34), Türkiye’de sığınmacılar için okul açılmasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Suriyeli çocukların eğitimlerinin aksamamasının önemine işaret eden Yusuf, “Türkiye hükümeti bize kucak açarak Avrupa ve Ortadoğu ülkelerinin göstermediği yardımı sağladı. Bize eğitim öğretim konusunda destek verdiği için Türk makamlarına teşekkür ve dua ediyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Okulda eğitim gören sığınmacılardan Tuba Seyittaha, okula gitmeleri ve dillerini unutmamaları için Türkiye’nin her konuda destek verdiğini anlattı.

Suriye’de imam olan ve sığındığı Midyat’ta lastik tamiri yapan Halil Hüseyin (42), Türkiye’de yaşamlarını sürdürmeleri için sığınmacılara her tür desteğin verildiğini ifade etti.

Türkiye halkının desteğini hep yanlarında hissettiklerini vurgulayan Hüseyin şöyle konuştu:

“Bize kapılarını sonuna kadar açan Türkiye’ye teşekkür ediyorum. Allah bu mübarek ülkeyi ve halkını korusun. Suriyelilerin Avrupa ülkelerine gitmesine gerek yok. Allah’ın izniyle savaş bir gün bitecek ve ülkemize döneceğiz.”

 

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir