Ana Sayfa / Dünya / Suriye’den sonra yüzleri Kanada’da güldü

Suriye’den sonra yüzleri Kanada’da güldü

Kanada hükümetinin 2016 sonuna kadar yaklaşık 50 bin Suriyeliyi kabul edeceğini açıklamasının ardından ülkeye getirilen ilk gruplar, sivil toplum kuruluşlarının da desteğiyle yeni hayatlarına alışmaya çalışıyor. 

Suriye’de yaşanmakta olan insanlık dramından kaçarak, kendilerine yeni bir hayat kurmaya çalışan Suriyeliler, Kanada’nın Toronto kentindeki Suriye’nin Dostları adlı insani yardım kuruluşu tarafından destekleniyorlar. Suriye’nin Dostları, topladığı gıda maddeleri, giysiler, battaniyeler ve ev eşyalarını paketleyerek konteynerlerle Lübnan’daki Suriyeli sığınmacılara ulaştırıyor.

AA muhabirine konuşan insani yardım kuruluşunun Direktörü Aj Nasir, “Suriye’deki krizin başlamasının ardından 2 sene önce bu hareketi başlattık. Bugüne dek Lübnan’daki Suriyeli mülteci kamplarına yaklaşık 1 milyon dolarlık yardım yolladık. Son üç haftadır Kanada’ya gelmekte olan Suriyeli sığınmacılara da ulaşarak, her türlü ihtiyaçlarında bize ulaşmalarını sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

Şu ana kadar 20 Suriyeli sığınmacıya ulaştıklarını anlatan Aj Nasir, “Her pazar günü burada hem paketleme yapıyoruz, hem gelen sığınmacılarla birlikte yemek yiyoruz hem de ihtiyaçları varsa hazırlayıp evlerine kadar ulaştırıyoruz” diye konuştu.

– “Keşke başka ülkeler de bunu yapabilse”

Suriye halkına Türkiye’nin devasa yardımlarda bulunduğunu anlatan Aj Nasir, “Türkiye’nin yaptıkları diğer ülkelerinkiyle mukayese bile edilemez. Türkiye bir yana, dünya bir yana. Suriyeli milyonlarca sığınmacıya barınma, sağlık, gıda, giyim ve hatta eğitim dahil ne ihtiyaçları varsa yardım ediyor. Keşke başka ülkeler de bunu yapabilse” şeklinde konuştu.

– “Gelmek için 2 yıl bekledik”

Kanada hükümeti tarafından ailesiyle Lübnan’dan getirilen Suriyeli sığınmacılardan Muhammed Abdullah, “Buraya gelebilmek için 2 yıl bekledik. Lübnan’dan Kahire’ye, oradan da Toronto’ya getirdiler. Burada her şey güzel. Herkese teşekkür ederiz” dedi. Abdullah bir oğlunun Esed güçlerinin bombardımanı sonrası sakat kaldığını ve tekerlekli sandalyeye mahkum olduğunu anlattı.

Toronto Liman yönetiminin Suriye’nin Dostları’na tahsis ettiği antrepoda sığınmacılara verilen yemeklere bazı sokak sanatçıları da gitarları ile katılıp şarkı söyleyerek moral kaynağı oluyor.

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir