Ana Sayfa / Dünya / Suriye’deki çiftçilere “buğday” desteği

Suriye’deki çiftçilere “buğday” desteği

Suriye Yardım Eşgüdüm Birimi (ACU), Suriye’deki çiftçilere destek olmak amacıyla, üretilen buğdaydan 50 bin tonunu satın alacak.

Yardım birimi, depoda muhafaza edeceği ürünü daha sonra un haline getirdikten sonra bölgedeki ihtiyaç sahibi Suriyelilere dağıtacak.

Suriye’deki savaş mağduru halka sağlık ve gıda yardımında bulunan ACU, bu kez farklı bir çalışmaya imza attı. Bombalara ve saldırılara rağmen ülkelerine terk etmeyen çiftçileri desteklemek için “buğday” projesi hazırlayan yardım birimi, burada üretilen ürünü satın alarak çiftçileri desteklemeyi amaçlıyor.

Projeye 15 milyon dolarlık bütçe ayıran ACU, bu kapsamda Suriye’nin Halep, Humus, İdlib, Dera ve Hama kentlerinde buğday üretimi yapan çiftçilerin ürünleri satın alacak.

ACU Genel Müdürü Orhan Mohamad, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 15 milyon dolarlık bütçeyle gerçekleştirildikleri projeyle Suriyeli çiftçileri desteklemeyi amaçladıklarını söyledi.

Çiftçinin buğdayını iyi fiyatla satın alacaklarını belirten Mohamad, “Buğdayı Suriye’de depolamaya başladık. Daha sonra bunu una dönüştüreceğiz ve ihtiyaç sahibi halka dağıtacağız” ifadesini kullandı.

Mohamad, abluka altındaki Suriyeli çiftçilere de ulaşmaya çalıştıklarını dile getirdi.

– Suriye’deki üretime destek

Özellikle Şam’ın kırsalını hedef aldıklarını vurgulayan Mohamad, “Bilindiği üzere Suriye ekonomisi tarıma dayalı ve insanlar hayatını bu şekilde idame ettiriyor. Çiftçilere destek olmak için 50 bin ton buğday satın alacağız. Bu buğdayları depolayarak fırınlara dağıtacağız. 50 bin ton Suriye’nin tam anlamıyla üretimini yansıtmıyor ama en azından üretime ciddi destekte bulunmuş olacağız” dedi.

– Tarım arazileri bombaların hedefinde”

Mohamad, Suriyeli çiftçilere buğday ekim zamanı tohum ve gübre desteğinde de bulunacaklarını anımsattı.

İleride daha çok buğday satın almayı planladıklarını bildiren Mohamad, “Suriye’deki rejim açlığı kullanarak çiftçiyi ve insanları hedef alıyor. Esed güçleri ülkenin neredeyse tüm altyapıyı imha etti. Tarım arazileri de bombaların hedefinde. Dolayısıyla yaşam alanı daralan insanlar göçe zorlanıyor. Biz de bu insanlara yardım etmeye devam edeceğiz” ifadesini kullandı.

Ekonomi Servisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir