Ana Sayfa / Dünya / Suriye’de ateşkes için anlaştık

Suriye’de ateşkes için anlaştık

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, Rus mevkidaşı Lavrov’la gerçekleştirdiği görüşmede, Suriye’de ateşkesin en kısa sürede yapılması konusunda geçici anlaşmanın sağlandığını belirtti.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Ürdün’ün başkenti Amman’da Ürdünlü Mevkidaşı Nasır Cevde ile ortak basın toplantısı düzenlendi.

Beşşar Esad yönetimde oldukça, Suriye krizi sonlanmayacağını ifade eden Kerry, “Defalarca Esad var olduğu sürece savaşın bitmeyeceğini söyledim. Suriye’de ateşkes olabilir. Barış, savaşın sürmesinden daha iyi. Siyasi çözüm askeri çözümden daha iyi” dedi.

Suriye’deki insani krizi önemsediklerini kaydeden Kerry, Suriyeli sığınmacılar konusunda küresel anlamda birincil sorumlunun Suriye rejimi olduğunu ifade etti.

İki telefon görüşmesi yapıldı

Rus Ria Novosti Ajansında yer alan haberde, Rusya Dışişleri Bakanlığı Basın Sözcüsü Mariya Zaharova’nın, Suriye’de ateşkesin sağlanması konusunda Lavrov ve Kerry arasında akşam saatlerinde iki görüşmenin daha yapıldığını duyurduğu belirtildi.

İki bakanın, görüşmelerde ele aldıkları detaylara ilişkin Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve ABD Devlet Başkanı Barack Obama’ya bilgi verdikleri kaydedildi.

 

AA

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir