Ana Sayfa / Politika / Soylu: Serbest bir çalışma izninden bahsediyor değiliz
Suleyman-soylu

Soylu: Serbest bir çalışma izninden bahsediyor değiliz

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, Türkiye’de çalışan vatandaşlar hangi şartlar içinde çalışıyorsa, Suriyelilerin de aynı şartlar içerisinde çalışacaklarını söyledi.

Soylu, Paris’te OECD tarafından düzenlenen “İşin Geleceği” forumuna katılmasının ardından Türkiye’nin OECD Daimi Temsilciliği’nde basın toplantısı düzenledi.

Suriyelilerin çalışma izinleriyle ilgili düzenleme konusundaki soru üzerine Bakan Soylu, konunun bakanlar kurulunda ele alındığına işaret ederek, değişikliğin bugünler içerisinde tamamlanacağını söyledi.

Bu konuda çalışma hayatındaki iş-yaşam dengesinin ve Türkiye içindeki istihdamın da gözetildiğini ifade eden Soylu, “Temel kriterlerimizden bir tanesi, muhakkaktır ki Türkiye’de çalışan vatandaşlarımız hangi şartlar içinde çalışıyorlarsa, Suriyeli kardeşlerimiz de aynı şartlar içerisinde çalışacaklardır. Yani bir ücret farklılaşması veya bir ücret dengesizliği söz konusu değildir” diye konuştu.

Bir iş yerinde çalışanların toplam sayısının yüzde 10’u kadar Suriyeli’nin çalışmasını öngördüklerini anlatan Soylu, Suriyelilerin ancak Türkiye’ye geldiklerinden ve geçici korumayı aldıktan altı ay sonra çalışma hayatının içinde bulunabileceklerini kaydetti.

– “Çalışma Bakanlığı her bir birey için bu izni verecek”

İş yerlerinin iş açıklığı varsa bu yüzde 10’luk kotanın Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından tekrar gözden geçirilebileceğini belirten Soylu, “Burada serbest bir çalışma izninden bahsediyor değiliz. Bu çalışma izni Çalışma Bakanlığı’nın ortaya koyacağı izne tabidir. Çalışma Bakanlığı her bir birey için bu izni verecektir” dedi.

Suriyelilerin, İçişleri Bakanlığı’nın ikamet verdiği illerde veya bundan sonra izin vereceği illerde bu çalışma izinlerini kullanabileceklerine dikkati çeken Soylu, mevsimlik tarım ve hayvancılıkla uğraşacaklar konusunda ise kota gözetilmediğini ve inisiyatifin valiliklere bırakıldığını, ancak çalışma izninin yine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan verileceğini kaydetti.

Eğitimli Suriyeli nüfus ile ilgili olarak da, özellikle öğretmen ve doktor olanlarla ilgili iznin kriterinin de Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı’nın şartına bağlı olduğunu ifade eden Soylu, onların onaylayacağı kişilere bu alanlarda izin verilebileceğini söyledi.

Soylu, hem ticari işletmeler açısından haksız rekabeti hem de istihdam açısından farklılaşmayı ortadan kaldıracak bütün tedbirleri aldıklarını vurguladı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Suriyelilerin mesleklerini yapabilmeleri konusunun düzenlemede özellikle gözetilmesini istediğini ifade eden Soylu, Davutoğlu’nun bu konuda yönlendirme yapılmasını ve Suriyelilerin bu konuya yoğunlaşmalarının istihdam piyasasına çok daha fazla katkısı olacağı konusunu dile getirdiğini kaydetti.

Suriye’den pasaportla gelen 7 bin 651 vatandaşa çalışma izni verildiğine işaret eden Soylu, düzenlemenin pasaportları olmayan geçici koruma statüsündeki kişileri kapsayacağını bildirdi.

Soylu, “Suriyeliler bağımsız iş açıp kendi başlarına çalışabilecekler ve insan da çalıştırabilecekler, bu imkanı da sağlıyoruz” dedi.

 

Ekonomi Servisi

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir